Домашен козметичен лед освежава лицето през лятото
Всички жени искат да имат хубава кожа и повечето полагат грижи за нея. Въпреки това понякога правят грешки, които неминуемо се отразяват на външния вид. Д-р Виктория Димитрова, дерматолог от МЦ “Версус” в София, разказва кои са те. Някои не търпят и най-малката пъпчица, стискат я сами, но така само разнасят инфекцията. От притискането на кожата пък може да се получи хиперпигментация. Не пипайте без нужда лицето с ръце, съветва лекарката. Друга честа грешка е, че след пилинг се забравя за хидратацията. Кожата остава суха и може дори да се напука. Не е правилно, когато избираме продукти за грижа за кожата, да се водим основно от цената. Гледайте първо съставките и дали са подходящи за вашия тип кожа, съветва дерматологът. Има и хубави евтини кремове. Ако не можем да се ориентираме в многообразието на продукти, няма да сбъркаме, ако изберем такива с натурални съставки. Те са много добри, но трябва да се използват за сравнително кратко време – 2-4 месеца, понеже нямат консерванти. Трайността им идва от естествените масла в тях.
Пак в графата „грешки“ попада използването на много продукти едновременно. Жените вярват, че така въздействат положително на кожата. Ползват почистващ агент, след това примерно нанасят крем за изсветляване, после още един за хидратиране и трети за слънцезащита. Получават се няколко филма върху кожата, които затрудняват мастната секреция и могат да са причина за пъпки и други дерматологични проблеми. По-добре ползвайте комбинирани продукти, съветва д-р Димитрова. И не забравяйте да нанесете крема и на шията, където кожата е тънка и нежна. Ако редовно я пропускате, това води до дехидратация и годините започват първо там да си личат.
Задължителни стъпки във всекидневните грижи
Те включват на първо място измиване. Дори да не се гримираме, вечер непременно трябва да свалим праха и потта от деня. Жлезите работят и нощем, като отделят мазнини и пот, затова сутрин също трябва почистване, дори и да е само с вода. Вечерта то може да е с пяна, гел за измиване или тоалетно мляко. Следва изплакване с вода и обтриване с тоник, който насища кожата с полезни вещества и премахва останалия себум от жлезите. След това се нанася хидратиращ продукт - сухотата е един от най-често срещаните проблеми. Един-два пъти в седмицата се използва скраб. Малките частици премахват много добре мъртвия слой кожа, при това без да дразнят. После отново слагаме хидратант.
Плодовите киселини действат излющващо и не са подходящи за чувствителна кожа. Помагат за изсветляване или намаляване на мастната секреция, но в никакъв случай не ги слагайте близо до очите или по клепачите.
Грешки в защитата водят до кожни проблеми
Ако не искате суха и сбръчкана кожа с неравномерни пигментни петна, пазете я от силните слънчеви лъчи. Как обаче се избира правилният защитен фактор? Той зависи не толкова от типа кожа, както е прието да се мисли, а от продължителността на излагане на слънцето, пояснява дерматологът. Например фактор 30 е подходящ за живеещите в града до началото на лятото. Излишно е да се мажем още сутринта, ако целият ден сме в офиса. Но пък и високият фактор, например 50, не ни пази, ако сме го нанесли само веднъж за целия ден. След два часа молекулите на крема се разпадат и защитата отслабва. Затова ако сте навън в горещ летен ден или на плажа, мажете лицето през няколко часа. Тъмната кожа също се нуждае от защита, подчертава лекарката.
Ето и едно лесно домашно средство за дълбоко освежаване: веднъж в седмицата е добре да се прави дълбока парна маслена баня, казва дерматологът. Особено подходящо е след пилинг, когато кожата е влажна. Нанасяме масло от пшеничен зародиш, бадемово или сусамово. После върху лицето се поставя кърпа, потопена в гореща вода и добре отцедена. Чакаме 1-2 минути маслото да попие дълбоко. Полезно е да се прави дори при мазна кожа.
Всяка жена може да си направи вкъщи и козметичен лед. Сваряваме чай от лайка или други подходящи билки, може да ползваме и разтвор със соли от мъртво море, които са с много минерали. Течността се замразява във формички за лед и с кубчетата обтриваме кожата сутрин след измиване. Постигаме двоен ефект – подхранваме кожата и я стягаме с помощта на леда. Лесен начин да хидратираме кожата отвън са спрейовете с термална вода. Те разпръскват толкова фино капчиците, че не развалят грима. Пръскайте по няколко пъти на ден.
Лятото е благодатно за грижи за епидермиса – всички плодове, които обичаме, можем да използваме и като лесна маска за лицето. Когато ядем ягоди, череши, диня, мажем с намачканите плодове и кожата – те я хидратират и подхранват.
Всички това обаче ще е недостатъчно, ако не хидратираме кожата и отвътре. „Пийте много вода – минимум по 30 мл на 1 кг тегло. През лятото и повече. Често чувам от хората, че не пият, защото не изпитват жажда. Усетът за жажда обаче често е фалшив. Клетките в човешкото тяло са изградени от 70-75% вода и не могат да функционират, ако не са хидратирани. Някои смятат, че ако пият сокове, безалкохолни или дори фреш, това е добре. Вода, съдържаща други вещества в нея, вече не е вода. Още сутринта на закуска изпивайте поне 0,5 л. Тогава тялото и клетките ни са най-жадни. Следобед между 3 и 5 часа е добре също да се хидратираме повече, за да подсилим бъбреците. След 19 ч вече пием по-малко“, дава съвети д-р Димитрова.
Строгите диети съсипват кожата
През лятото жените са склонни да правят прекалено строги диети, но е грешка да се лишава тялото от важни вещества. Това ще съсипе свежия вид на кожата. Освен от вода, здравата и красива кожа се нуждае от витамини и минерали. Затова яжте прясна храна с много плодове, зеленчуци и ядки. Много важни са полезните мазнини от ядки, авокадо и риба. Дори да пием достатъчно вода, без правилните мазнини няма да имаме хубава кожа. Те са тези, които я правят гъвкава, еластична и жива. Правилното хранене включва и малко млечни продукти и яйца. Вредно е всичко, което се продава в пакет, мазното и пърженото, бързите храни и др.
Много се говори и за други „разкрасяващи” отвътре вещества като например колаген. Проблемът е, че дори да го приемаме с храна или като добавка, той не отива директно към кожата. Организмът го „праща“ обикновено там, където има най-голяма нужда - ставите и хрущялите. До кожата също достига нещо, но тя не е на първо място.
Помощ при поява на пигментни петна
Като говорим за грижа на кожата отвътре, горещо препоръчвам използването на Шуслерови соли на Немския хомеопатичен съюз, посочва д-р Димитрова. За еластична кожа например е важна сол № 11 силицея. За да има ефект, трябва да се постигне натрупване, т.е. тя да се приема всекидневно в продължение поне на 1 година. Тя действа още по-добре в съчетание със сол №1 калциев флуорид, особено при жените след 40 г. От двете соли се вземат по 5 таблетки дневно - №1 през деня, а №11 - вечер. Тази комбинация ще ви помогне за здрава и еластична съединителна тъкан, вземана профилактично предпазва от поява на стрии, разширени вени, хемороиди.
За летните неволи като поява на пигментни петна помощ оказва сол №6 калиев сулфат. Тя има отношение към синтеза на меланин, който е важен за равномерния тен на кожата. При хиперпигментация се смучат по 5 таблетки дневно. Сухата и жадна кожа много обича солите №8 натриев хлорид, която се препоръчва за регулиране на водния баланс, и №9 натриев фосфат, която регулира мастната секреция. Според индивидуалните проблеми на кожата правя и комбинациите от соли – за стегната и хидратирана кожа са №1, №8 и №11, или при склонност към пигментация -№1, №6 и №11, разказва д-р Димитрова. От всяка сол се вземат по 5-7 таблетки дневно. Може да се смучат под езика или пък да се разтворят във вода и да се пият на малки глътки.
Коментари