НЗОК предоставя на пациентките помощни средства, приспособления, съоръжения и медицински изделия

Октомври е месец за борба с рака на гърдата.

Като отговорна финансова институция, която управлява средствата на здравноосигурените лица, НЗОК заплаща пълното и комплексно лечение на болните с рак на гърдата. Касата осигурява профилактиката и ранната диагностика, а в действащия Национален рамков договор за медицински дейности 2023-2025 г. диапазонът на дейностите в извънболничната помощ е увеличен.

В първата половина на 2024 г. хората, получили първична диагноза рак на млечната жлеза, е 2452,

а хоспитализациите, отчетени към НЗОК, са 2 665. За сравнение през 2023 г. броят на заболелите е 4597, а хоспитализациите са 5149.

НЗОК се стреми към подобряване качеството на живот на пациентките и им осигурява помощни средства, приспособления, съоръжения и медицински изделия. Институцията заплаща: гръдна епитеза първична - 144 лв., гръдна епитеза постоянна - 144 лв., и перука – 127 лв.

В брой 231 на "24 часа" от 27 септември 2024 г. на стр. 16 са публикувани дейностите и изследванията, които НЗОК осигурява на здравноосигуреното лице в етапа на профилактика и откриване на заболяването.

Какъв е пътят на пациента и какво осигурява НЗОК след съмнение за наличие на карцином на млечната жлеза?

  • Личният лекар или специалистът мамолог насочва пациента с направление №3 или №7 за консултация с гръден хирург.
  • След хирургичното отстраняване на възела се дава материал за хистологично изследване и имунохистохимия. Ако се установи наличието на туморни клетки в изследваната проба, лекуващият лекар насочва пациента към Обща клинична онкологична комисия. Комисията определя окончателната диагноза, стадия, прогностичната група и лечебната стратегия в различни етапи на болестта.
  • Решенията на клиничните онкологични комисии са писмени и копие от тях се предоставя на лекуващия лекар. На пациента се съставя план за лечение и съгласно Приложение към Наредба № 9 от 10.12.2019 г. за определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК, се осигурява комплексно онкологично лечение.
  • Според изготвения план за лечение може да бъде назначено провеждане на химиотерапия, лъчелечение, имунотерапия или комбинация от тях.

Лечебните заведения, сключили договор за изпълнение на дейностите по тези пакети, осигуряват на пациентите пълния обем диагностични и лечебни процедури по определения план на лечение по време и място на провеждане, като координират и контролират неговото изпълнение.

  • Периодично минимум на всеки 2 - 4 месеца или 4 - 6 курса (до 6 пъти в 1 г.), за оценка на ефекта от лечението се провежда рестадиране на заболяването. Рестадирането се провежда в лечебни заведения за болнична помощ или комплексен онкологичен център (КОЦ), като всички изследвания, необходими за провеждането на рестадирането, се провеждат в лечебното заведение.
  • Пациентите не могат да бъдат връщани за допълнителни изследвания в извънболничната помощ.

НЗОК напомня:

В лечебни заведения здравноосигурените лица може да получават

допълнителни услуги срещу заплащане

  • Подобрени битови условия - самостоятелна стая със или без придружител
  • Допълнително обслужване, свързано с престоя на пациента – самостоятелен сестрински пост, допълнителен помощен персонал, меню за хранене по избор, съобразено с лечебно-диетичния режим
  • Избор на лекар или екип от медицински специалисти.
  • Лечебните заведения определят цената за избор на лекар/екип за конкретна дейност, като цената за избор на лекар не може да надхвърля 500 лв., а за избор на екип – 900 лв.

Важно! Не се допуска заплащане на допълнително поискана услуга за придружител на дете до 7 г., както и на придружител на дете до 18 г. при необходимост от осигуряване на допълнителни грижи, които лечебното заведение не може да осигури. Не се допуска заплащане като допълнително поискана услуга за придружител на лице с увреждане, което не може да се обслужва самостоятелно и има необходимост от осигуряване на допълнителни грижи, които лечебното заведение не е в състояние да осигури.

Евелина Славкова: Пак ще говоря за избори. Изборът да бъдем здрави

Здравейте! Аз съм Евелина Славкова. Включвам се в кампанията "НЗОК за теб".
И да, ще да ви говоря отново за избори.
Този път – за най-важния. Изборът да бъдем здрави. Октомври сме. Месецът, обявен за борба с рака на гърдата. Заболяването, чието ранно диагностициране е ключово. Отделете време. Отидете на лекар. Здравната каса осигурява безплатни мамологични прегледи за всяка една от нас.
Изберете себе си! Навреме!
Аз избирам да бъда здрава!

ВЪПРОС НА СЕДМИЦАТА

Има ли право специалист по образна диагностика да откаже профилактичен (безплатен преглед, заплащан от НЗОК) с аргумент, че е определен лимит за брой мамографски прегледи, извършвани от един специалист по НЗОК?

В рамките на профилактичния преглед общопрактикуващият лекар (ОПЛ) назначава високоспециализирани медико-диагностични изследвания (ВСМДИ) "Мамография на двете млечни жлези" от пакет "Образна диагностика".

Изследването се извършва от лаборатория по образна диагностика, на база издадено направление бл. МЗ-НЗОК №4, в рамките на обявения работен график от лечебното заведение. В тази връзка от страна на НЗОК не са регламентирани ЛИМИТИ на лекаря по образна диагностика за броя на извършените изследвания.