За шеста поредна година болница „Надежда“ провежда социалната и информационна кампания „Запази надежда“. Тя е с фокус съхраняване на възможностите за дете при младите пациенти с онкологични заболявания. Един от основните акценти тази година е фертилитет-съхраняващата хирургия в ранните стадии на рак на шийката на матката, карцином на ендометриума и яйчниците.

Какво е представлява и каква е целта на фертилитет-съхраняващата хирургия, разговаряме с д-р Георги Стаменов, водещ експерт по репродуктивна медицина и специалист по минимално инвазивна гинекологична хирургия.

1. Какво е предимството на фертилитет-съхраняващата хирургия?

Фертилитет-съхраняващата хирургия е изключително важна за жените и техните мечти. Тя дава бъдеще и смисъл за момента, когато болестта е победена! Твърде често онколози, онкогинеколози подхождат максимално радикално в случаите на ранни стадии на карцином на шийката на матката, карцином на ендометриума и яйчниците. Все още виждаме как в първи стадий на рак на шийката се отстранява матката, при положение че има друг щадящ подход.

В болница „Надежда“ при оперативното лечение на тези заболявания ние се стремим да бъдем достатъчно радикални, за да няма риск за живота на пациента, но същевременно с това да съхраним и възможността за родителство и пълноценен живот на жената след лечението.

2. Какъв е подходът в болница „Надежда“?

При карцином на шийката на матката в болница „Надежда“ прилагаме т.нар. трахелектомия –лапароскопско отстраняване на шийката, като самата матка се запазва с цел жената да може да износи бременност. С подобна практика малко специалисти в България могат да се похвалят.

Вече имаме десет момичета, които се подготвят за забременяване, след като проведохме успешно и лечение на карцином на ендометриума в ранен стадий, без да отстраняваме матката. Хистологичните им резултати са чисти, негативни за злокачествен процес след проведени няколко хистероскопии в продължение на година. Тези момичета са здрави и вече обмисляме забременяване. Имаме и родено бебе след успешно приложение на този подход - сред малкото родени бебета в Европа при такива случаи.

При фертилитет-съхраняващата хирургия при начални форми на рак на яйчника се стремим да запазим другия яйчник, да съхраним яйцеклетки и едва тогава, ако се налага, да го отстраним.

И всичко това е заложено в световните медицински гайдлайни. Тези стандарти трябва да бъдат прилагани навсякъде и в България. Разбира се, не всяка онкохирургия има възможност да бъде фертилитет-съхраняваща. Но там, където тя може да бъде приложена, сме длъжни да го направим, за да може жената след лечение да се върне към нормалния си начин живот и да е способна да износи бременност. Нека да мислим за бъдещето на нашите пациентки!

3. За кого е подходяща фертилитет-съхраняващата хирургия?

Най-важното условие е жената да е в начален стадий на заболяването, както е посочено и във всички гайдлайни, и да има репродуктивни мечти за живота след оздравяването. Видът на карцинома също е фактор за избора на съответния оперативен подход.

При нас всеки случай се обсъжда индивидуално от мултидисциплинарен екип специалисти, към него се подхожда изключително прецизно, а операциите се планират много внимателно. Затова, особено в ранните стадии на карцином на маточната шийка, на ендометриален карцином (рак на маточното тяло) и при съмнения за овариален карцином, младите момичета могат да ни потърсят за второ мнение.

4. Важна ли е екипната работа тук?

Фертилитет-съхраняващата хирургия се работи само в екип! Решението не е еднолично и само на хирурга. Нужен е мултидисциплинарен екип от специалисти, които ще предложат решение, даващо абсолютна гаранция, че животът на пациента няма да бъде застрашен от появата на ново заболяване. И не само това – жената трябва да бъде уверена, че сме плътно до нея в това изпитание и ще извървим пътя заедно.

Повече информация по темата: www.zapazi.me