Ново изследване на Мичиганската медицинска академия показва, че сънната апнея може да допринася за риска от деменция - и да засяга непропорционално много жени.
Проучването, в което са анализирани данни от повече от 18 500 възрастни на възраст 50 и повече години, установява, че при лицата с известна или предполагаема обструктивна сънна апнея вероятността за развитие на деменция е повишена.
Въпреки че разликата в диагностицирането на деменция никога не е надвишавала 5 %, връзката е останала значителна дори след като изследователите са отчели различни фактори, включително раса и образование, пише уебсайтът McKnights Long Term Care News.
Забележително е, че жените с това свързано със съня дихателно разстройство постоянно показват по-високи нива на диагностициране на деменция в сравнение с мъжете във всички възрастови групи.
Разликата между половете се задълбочава с възрастта, тъй като процентът на деменция намалява сред мъжете, но се увеличава сред жените. Изследователите предлагат няколко потенциални обяснения за тези различия между половете, предаде БГНЕС.
Жените с умерена сънна апнея може да са изложени на по-голям риск от сърдечносъдови заболявания и е по-вероятно да страдат от безсъние, като и двете могат да повлияят отрицателно на когнитивните функции.
Освен това промените в нивата на естроген след менопаузата могат да повлияят на мозъчната функция и паметта, което потенциално може да засили последиците от нарушенията на съня.
Констатациите са особено значими, като се има предвид, че макар да се смята, че 30 милиона американци имат сънна апнея, само 20 % от тях са получили официална диагноза. Тази значителна разлика в диагностиката и лечението може да има сериозни последици за дългосрочното когнитивно здраве.
Д-р Тифани Дж. Брейли, водещ автор на изследването и невролог в Мичиганския здравен университет, подчертава, че сънната апнея може да предизвика възпалителни промени в мозъка, които могат да допринесат за когнитивните нарушения.
Изследователският екип също така отбелязва, че жените са изправени пред допълнителни рискови фактори, тъй като промените след менопаузата могат да увеличат случаите на сънна апнея, като същевременно остават недостатъчно диагностицирани.
Макар че проучването не може да докаже категорично, че сънната апнея причинява деменция, констатациите предоставят ценни сведения за доставчиците на здравни услуги и пациентите, когато разглеждат възможностите за тестване и лечение на това свързано със съня дихателно разстройство.
Коментари