Влияят също захарният диабет и ритъмните нарушения, казва неврологът д-р Евгени Недялков от МОБАЛ “Д-р Стефан Черкезов” във Велико Търново

Инсултът е резултат на усложнения на заболявания на сърдечносъдовата система, на нелекувана или не добре лекувана хипертония, захарен диабет, ритъмни смущения, хиперхолестеролемия.

Не мога да кажа, че има сезонност, но при застудяване на времето зачестяват инсултите, а и в последните години има тенденция към подмладяване на мозъчносъдовата болест, категоричен е началникът на неврологично отделение при МОБАЛ “Д-р Стефан Черкезов” във Велико Търново д-р Евгени Недялков.

Пациентите тук са поне 1600 за година и около 45% от тях са болни с различни форми на мозъчносъдова болест - основно мозъчни инфаркти (около 80-85%).

10-12% от хоспитализираните са с вътремозъчни кръвоизливи, по-редки са случаите на субарахноидални кръвоизливи. Колкото по-рано започне лечението след началото на симптомите, толкова по-добра е прогнозата за пациента. Помощ търсят и пациенти със заболявания на периферната нервна система, множествена склероза, епилепсия и Паркинсонова болест.

Пациентите са главно от Великотърновска област, но има и от Габровска, Търговищка и др. Извършва се както планов прием на пациенти чрез приемния неврологичен кабинет, така и на болни по спешност.

“Стараем се пациентите, постъпили при нас, да не развиват усложнения като декубитални рани, хипостатични пневмонии, флеботромбози, които се получават при залежаване, като правим специална медикаментозна профилактика, леглата са със специални антидекубитални дюшеци, а и професионалистите по здравни грижи са добре обучени в грижата за такива тежко болни”, обяснява д-р Недялков.

В повереното му от 1999 г. и с право определяно за тежко отделение има 32 легла, разделени в 2 сектора и по пол. 12 са леглата в сектора интензивни грижи със завеждащ д-р Любомир Иванов, а още 20 в общия неврологичен сектор.

За болните по щат се грижат общо 8 лекари, старша медицинска сестра и 14 медицински сестри, от които 8 в интензивния сектор, и 6 санитари. Няма лекар без призната специалност по нервни болести с изключение на постъпилата на 1 май т.г. специализантка д-р Диана Стойкова. Младата лекарка получава пълна подкрепа и бързо ще напредне в професията, защото диагностиката и лечението в отделението са на съвременно ниво.

Всеки от колегите ѝ е доказан специалист и с компетенции да извършва функционални изследвания в обособен кабинет по следните методики: електроенцефалография (ЕЕГ за диагностика при епилепсия), електромиография (ЕМГ за диагностика на заболявания на периферната нервна система) и доплерова сонография (ДСГ при мозъчни инсулти).

“Апаратурата ни напълно покрива нуждите на ниво областна болница, отделно имаме отлична колаборация с колегите в отделението по образна диагностика, лаборатория, кардиология, очно отделение, неврохирургия и др.

Острият инсулт представлява интердисциплинарен проблем, ангажиращ различни медицински специалисти. Разбира се, и реанимация, защото с колегите там работим по 3 клинични пътеки. Самостоятелно приемаме болни по 13 клинични пътеки съгласно ІІ ниво на компетентност по медицинския стандарт “Нервни болести”, казва д-р Недялков.

Редовното проследяване на артериалното налягане в домашни условия, т.е. контрол на хипертонията, на кръвната захар, преустановяване на тютюнопушенето, спазването на здравословен хранителен и двигателен режим са от ключово значение за профилактика на инсулта. Защото след прекаран инсулт, дори и да не е фатален, при немалка част от болните се развива в някаква степен инвалидизация, т.е. последиците са доживотни, категоричен е авторитетният специалист.

В отделението са със специалност нервни болести и сертификат за ЕЕГ, ЕМГ или ДСГ с изключение на младата специализантка д-р Диана Стойкова - на снимката д-р Евгени Недялков, д-р Николай Андреев, д-р Диана Стойкова и д-р Любомир Найденов.
В отделението са със специалност нервни болести и сертификат за ЕЕГ, ЕМГ или ДСГ с изключение на младата специализантка д-р Диана Стойкова - на снимката д-р Евгени Недялков, д-р Николай Андреев, д-р Диана Стойкова и д-р Любомир Найденов.