Копривна треска е другото название на заболяването уртикария. Наричат го копривна треска, защото, когато докоснем коприва, получаваме обрив по кожата, който е същият, както при уртикария. Причините за появата са многобройни - лекарства, инфекции, храни, насекоми, паразити, автоимунни заболявания и други.

Най-успешното лечение е в отстраняване на причината. В повечето случаи това е трудно. Необходими са много лабораторни изследвания, а в някои случаи и алергологично тестване. При особено упоритите случаи се препоръчва пациентът да си води дневник, за да открие храната или лекарството, които причиняват копривната треска.

Много опасно е състоянието, при което копривната треска се комбинира с оток на устните, клепачите, гърлото. Незабавно трябва да започне лечение.

Обичайните мерки за успокояване на копривната треска включват антихистаминови препарати и кортикостероиди. Задължително е тези медикаменти да се назначат от лекар, защото имат редица странични действия.

Лекарствата от т.нар. първа група антихистамини са ефикасни, но намаляват способността за съсредоточаване и паметовите възможности с около 30%, докато ги приема.

Често се налага копривната треска да се лекува дълго време. Лекуващият лекар ще назначи медикаменти, които няма да пречат на обичайния ритъм на живот. Лекарствата от групата на кортикостероидите са подходящи при тежко протичане. Те също трябва да бъдат назначавани с повишено внимание при пациенти с високо кръвно налягане, инсулти, язва или гастрит. При копривна треска, която трае повече от седмица, се обърнете към лекар.

Не забравяйте: ако заедно с копривната треска забележите оток на устните или клепачите, ако гласът ви стане дрезгав - незабавно потърсете лекарска помощ!