• Проф. д-р  Иван Груев e заместник-директор по медицинската дейност на Националната многопрофилна транспортна болница "Цар Борис", а от 2019 г. - професор по кардиология към Клиниката по кардиология в същата болница. Член на ECAVI, Асоциацията за сърдечна недостатъчност на ESC, Българската лига по хипертония, Европейското кардиологично дружество, член на лекарската комисия на БФС.
  • Научен секретар на Дружеството на кардиолозите в България, мандат 2022-2024 г. и избран за негов следващ председател с мандат 2026-2028 г.

- Възможен ли е дълъг живот при наличие на високи нива на липопротеин(a)? Какво може да бъде направено, ако се установи висок Lp(a)?

- Възможно е, ако реагира положително на тази новина. Ако успее да овладее всички други рискови фактори, пречещи на дълъг здравословен живот, е съвсем реално да живее нормално и до дълбоки старини. Контролът на LDL холестерола, на кръвната захар, на артериалното налягане, редовното спортуване, непушенето и неупотребата на алкохол биха довели до дълъг и нормален живот и при повишени нива на липопротеин(а). Но не трябва да бъде временно явление, а перманентна промяна в начина на живот и хранене.

- Кога е подходящият момент човек да изследва липопротеин(а)?

- Всеки момент след 5-годишна възраст е подходящ. Неподходящо е, ако човек наскоро е прекарал остър коронарен синдром или инфекция, защото нивата в кръвта ще бъдат повлияни и резултатът няма да отразява действителността. Иначе всеки един момент е идеален. Изследването е еднократно сверяване на часовника относно сърдечносъдовия риск. Анализ на Биобанк UK, може би най-мащабния популационен проект, включващ биомаркери, показва, че 80% от резултатите при изследването съвпадат при повторение във времето. С други думи, едно изследване установява риска в много дългосрочен план.

- Защо личните лекари не използват това изследване рутинно?

- Защото не са задължени по закон от НЗОК или от Министерството на здравеопазването. Личните лекари са обременени с всякакви програми. Неща, които не са задължителни, те просто не ги правят. Нивото им на информираност също не е достатъчно. Те трябва да са запознати, за да могат да го препоръчат на пациентите. Единичната цена не е много висока, варира от 18 до 36 лв. и при положение че е веднъж в живота, разходът е кажи-речи нищожен.

- Какво може да направи Дружеството на кардиолозите за популяризиране на нуждата от скрининг за рискови фактори и програми за превенция на сърдечносъдовите болести?

- Дружеството на кардиолозите прави много, но не може да е само в тази борба. Имаме много богат научен календар, който е отворен към всички лекари. Имаме сайт с информация за лекари и пациенти. В процес на разработване сме на мобилно приложение. То е собственост на Дружеството на кардиолозите. Активно комуникираме с медиите. Опитваме се и с държавните институции да водим диалог. Искаме до максимален брой хора да стигне нашето послание за важността на рисковите фактори и да се погрижим да ги неутрализираме. Липопротеин (а) е само един от тях. Имаме прости рискови фактори, които нашето общество не третира правилно – високото кръвно налягане, LDL холестерола, високата кръвна захар, обездвижването и наднорменото тегло. Известни са ни от десетилетия, а дори те не се третират както трябва. Липопротеин (а) е важен показател, но в контекста на останалите фактори.