Иновацията е част от по-широката област на регенеративната медицина, която се стреми да впрегне собствената биология на тялото за възстановяване или замяна на увредени тъкани
Какво ще стане, ако липсващ зъб може да израсне отново, но не в устата ви, а в лаборатория, като са използвани вашите собствени клетки?
Звучи прекрасно. Защото, докато много животински видове могат да регенерират зъбите си, човешките същества получават само един шанс да отгледат здрав набор от перленобели.
Но това може да се промени.
Учени от Кралския колеж в Лондон откриха начин да отгледат живи зъби в лабораторията.
В последното си проучване екипът от King's College London, работещ с Imperial College London, направи пробив в възпроизвеждането на средата, необходима за растеж на зъби в лаборатория.
Учените използваха материал, който
позволява на една клетка да сигнализира на друга да се трансформира в зъбна клетка
Като имитира естествените условия на ранното развитие на зъбите, иновацията доближава учените до пресъздаването на процеса на формиране на зъби извън тялото.
Тези биоинженерни зъби биха могли един ден да заменят пломбите и имплантите, предлагайки по-естествена и издръжлива алтернатива на днешните поправки на зъбите.
Пломбите - дори в съвременните им варианти, не са идеалното решение за възстановяване на зъбите, тъй като отслабват зъбната структура с течение на времето, имат ограничен живот и могат да доведат до по-нататъшно разпадане или чувствителност. Имплантите изискват инвазивна хирургия и правилна комбинация с алвеоларната кост.
Както пломбите, така и имплантите са изкуствени и не възстановяват напълно естествената функция на зъбите, което потенциално води до дългосрочни усложнения.
"Ние разработихме този материал в сътрудничество с Imperial College, за да възпроизведем средата около клетките в тялото, известна като матрица.
Това означаваше, че когато въведохме култивираните клетки, те успяха да изпращат сигнали една към друга, за да започнат процеса на образуване на зъби", обясни д-р Сюечен Джан от Факултета по дентална медицина, орални и краниофациални науки на King's College London.
"Предишните опити се провалиха, тъй като всички сигнали за взаимодействие между клетките бяха изпратени наведнъж
Този нов материал освобождава сигнали бавно с течение на времето, възпроизвеждайки това, което се случва в тялото."
След като условията за растеж на зъбите в лабораторията са успешно създадени, учените сега са изправени пред предизвикателството да пренесат тези лабораторно отгледани зъби в устата на пациентите.
"Имаме различни идеи да поставим зъбите в устата. Можем да трансплантираме младите зъбни клетки на мястото на липсващия зъб и да ги оставим да растат в устата.
Като алтернатива можем да създадем целия зъб в лабораторията, преди да го поставим в устата на пациента. И за двата варианта трябва да започнем много ранния процес на развитие на зъбите в лабораторията", обяснява специалистът.
Иновацията на лондонските учени е част от по-широката област на регенеративната медицина, която се стреми
да впрегне собствената биология на тялото за възстановяване или замяна на увредени тъкани
Вместо да зависят от изкуствени решения като метални импланти или протези, учените разработват естествени заместители, използвайки стволови клетки и биоинженерна среда.
"С напредването на областта интегрирането на такива иновативни техники притежава потенциала да направи революция в денталната грижа, предлагайки устойчиви и ефективни решения за възстановяване и регенерация на зъбите", обясни д-р Ана Ангелова - Волпони. Тя е директор по регенеративна дентална медицина в Кралския колеж.
"Работата, извършвана във Факултета по дентална медицина, орални и краниофациални науки в Кралския колеж в Лондон, е пример за авангардни изследвания, движещи тази трансформация, подчертавайки ангажимента на нашия факултет за напредък в оралното здраве чрез научни открития", казва родената в Северна Македония лекарка.
Според нея лошото здраве на устната кухина може да повлияе на способността на хората да се хранят, говорят и общуват нормално и може да бъде свързано със сърдечни проблеми и инфекции, ако бактериите попаднат в кръвния поток. Особено уязвими са възрастните хора.
Коментари