За първи път в изследване моделите и прогнозите за трите състояния се разглеждат заедно, а не поотделно

Повече от 55 милиона души по света имат деменция, като се очаква броят им почти да се утрои до 2050 г. Смъртните случаи от инсулти може да се удвоят до същата година, а 10 до 20% от възрастните изпитват депресия в късните етапи в живота.

Има нарастващ набор от доказателства, че много от тези случаи може да не са генетично обречени, а по-скоро е възможно да бъдат отложени или предотвратени, като се обърне внимание на здравните фактори, които обикновено са под контрола на всеки един от нас.

Най-малко 17 фактора допринасят за деменция, инсулт и депресия в края на живота, показва обширен преглед, публикуван в края на март в американското списание по неврология, неврохирургия и психиатрия. Ако на тези фактори бъде отделено подобаващото внимание, рисковете може да бъдат намалени, категорични са авторите му, предава CNN.

Става въпрос за:

  • кръвното налягане,
  • индекса на телесната маса,
  • наличие на бъбречно заболяване,
  • нивото на кръвната захар,
  • състоянието на общия холестерол,
  • употребата на алкохол,
  • режима на хранене,
  • загубата или увреждането на слуха,
  • наличието на болка,
  • нивото на физическа активност,
  • качеството на съня,
  • тютюнопушенето,
  • социалната ангажираност,
  • наличието на ясни житейски цели,
  • стреса,
  • наличие на депресивни симптоми,
  • познавателната дейност през свободното време.

“Проучването наистина показва колко силни по отношение на мозъчните заболявания, свързани с възрастта, са промените в начина на живот и поведението”, казва авторката на изследването д-р Санджула Сингх, невролог в Харвардското медицинско училище и главен изследовател в лабораториите за грижа за мозъка в Масачузетската болница. Според нея една от целите е да се отправи обнадеждаващо послание, че има начини всеки сам, ако положи усилия, да намали риска от инсулт, но също така и от деменция и депресия в по-късните етапи от живота. В миналото проучванията, инструментите или моделите за прогнозиране на риска обикновено са се фокусирали върху тези състояния поотделно.

Авторите прегледали 59 мета-анализа - данни от множество подобни проучвания, публикувани между 2000 и 2023 г., и изследвали ефектите на променяеми рискови фактори върху инсулт, деменция и/или депресия в края на живота сред възрастни, които преди това не са били диагностицирани с тези състояния.

От всички фактори кръвното налягане се оказало с най-голямо влияние. Нормалното ниво на кръвното е под 120 на 80 mm Hg. Хората с ниво 140/90 mm Hg или по-високо са били повече от два пъти по-склонни да получат инсулт, 20% по-вероятно да развият деменция и 16% по-вероятно да изпитат депресия. Други най-влиятелни фактори са пушенето, сънят, физическата активност и кръвната захар, показва проучването.

“Подобни данни могат да помогнат на хората да направят значими промени във в живота си”, обяснява д-р Ричард Айзъксън, невролог и директор на изследванията в Института за невродегенеративни заболявания във Флорида. Айзъксън не е участвал в проучването.

“Ако 17-те причини за риск изглеждат непосилни, гледайте на това като на меню, от което можете да изберете няколко елемента - препоръчва Сингх. - Но също така знайте, че ако подобрявате диетата и упражненията си например, вероятно подобрявате няколко неща в списъка, включително кръвното налягане, кръвната захар, съня и холестерола.”

Ето как можете да се справите с това, което според експертите са едни от най-важните детерминанти за деменция, инсулт и депресия:

Намаляване на високото кръвно. Високото кръвно означава по-слаб приток на кръв към мозъка, което има пряка връзка с инсулта и деменцията, но и с депресията заради намаляване на невротрансмитерите в мозъка, посочва Айзъксън. Освен лекарствата за регулиране на кръвното допринасят поддържането на здравословно тегло, контролът над холестерола и кръвната захар, редовната физическа активност и добрият сън.

Отказ от пушенето. Има различни действия, за да се откажете, стига да си дадете ясна сметка, че сами си вредите. Ако нямате достатъчно воля, добре е да се консултирате с лекари специалисти, с които да съставите програма за освобождаване от лошия навик.

Редовен фитнес. За физическата активност запомнете, че каквото и да е количество ѝ, е по-добро от никакво.

Достатъчно сън. Възрастните се нуждаят от поне 7 ч сън всяка нощ. Можете да си осигурите добра нощна почивка, като поддържате стаята си хладна, тиха и тъмна. Не пийте алкохол или кофеин няколко часа преди лягане. Ограничете времето пред екрана късно вечерта.

Регулиране на кръвната захар. Упражненията, управлението на теглото и здравословната диета, която ограничава рафинираните въглехидрати и добавените захари, могат да поддържат здравословни нива на кръвната захар.

Констатациите от най-новото проучване потвърждават съществуващия тест за грижа за мозъка, разработен през 2023 г. в Центъра за здраве на мозъка “Макканс” в Масачузетската болница, за да помогне на пациентите да преценят и управляват риска си от деменция или инсулт без медицински процедури. Резултатът разкрива как човек се справя с 12 фактора, свързани със здравето, засягащи негови физически и социалноемоционални компоненти. Към този списък новото проучване добавя болка, депресивни симптоми, загуба на слуха, когнитивна активност и бъбречно заболяване. Изследователите зад оценката очакват актуализираната версия да бъде публикувана по-късно тази година.

В настоящата версия например се дават следните препоръки за здравословно хранене: 4-5 приема на зеленчуци и плодове дневно, 2 порции чист протеин, 3 или повече порции пълнозърнести храни, минимално количество сол и не повече от литър подсладени напитки (газирани и сокове) седмично, като е най-добре те да бъдат елиминирани изобщо. По отношение на алкохола за здравословна норма се смята или никаква консумация, или максимум едно питие седмично. А необходимата физическа активност е поне 150 мин разходки или 75 мин интензивно натоварване на седмица. Колкото до социалните контакти, смята се, че освен най-близките роднини (съпрузи, деца) човек трябва да има поне двама души, които да чувства близки и да може да помоли за помощ при нужда.