Идеята за красивата фигура никога не е спирала да вълнува хората. От векове и жени, и мъже съсредоточават усилията си в това да изглеждат все по-добре и да притежават хармонично, атлетично и привлекателно тяло. Тази тенденция продължава и днес. За щастие може да установим, че хората в днешно време все по-силно обвързват поддържането на добра форма с идеята за здраве и естествения стремеж към себегрижа.

В днешната статия ще си поговорим повече за това защо всъщност красотата идва отвътре (буквално) и как пътят към стегната фигура винаги е в силна взаимовръзка със състоянието на организма ни. Ще обърнем внимание на микробиома и ще обясним как всъщност състоянието на стомашно-чревния ни тракт до голяма степен обуславят и начина, по който губим нежеланите килограми и поддържаме атлетично тяло. Предлагаме наистина ценна информация, затова, ако темата представлява интерес за вас, продължете да четете.

Микробиомът и тясната му връзка с човешкото здраве

Мнозинството от хората са в непрестанно търсене на онзи магически начин, който да ни обещае ефективна загуба на тегло и поддържането на идеалните за нас килограми. Едва ли някой от нас поне веднъж в живота си не се е сблъсквал с различни диети, режими и множество обещания за свалени много килограми в кратък срок от време. Ако сте изпробвали различни „чудодейни“ практики, вероятно вече сте установили, че те не действат точно по начина, по който ни бива обещано – често или възвръщаме с мъка загубените килограми, или се сблъскваме с неприятните последици на йо-йо ефекта, или, за съжаление, страдаме от нездравословни последствия, отразяващи се наистина негативно на здравето ни в цялост.

Всъщност телата ни притежават изключително калибрирани и усъвършенствани механизми за здравословна загуба на тегло – ключът тук е дали са налице всички подходящи условия това да се случва в съчетание с оптималното и балансирано хранене и адекватните нива на активност в ежедневието.

Микробиомът в червата ни е съвкупността от всички микроорганизми, населяващи стомашно-чревния ни тракт. Неговата роля за общото здраве на организма е изключително съществена: съставлява ентеричната нервна система, която е отговорна за правилното протичане на много нервни, ендокринни и имунни процеси в тялото. Благодарение на микробиома ние съумяваме да метаболизираме важни витамини и минерали, да синтезираме ценни невротрансмитери и хормони и да се радваме на добре регулирана имунна система, тъй като близо 80% от имунните ни клетки се намират именно в червата.

Сами виждаме от колко решаващо значение е здравето на нашите черва. В днешно време, за съжаление, е относително лесно да достигнем до състояние, известно в медицината като дисбиоза – в следствие от прием на антибиотици, нездравословен избор на храни, малко движение, силен стрес и некачествен сън „вредните“ микроорганизми в червата ни надделяват над „полезните“ и се нарушава финият баланс в микробиома. Оттам произхождат множество проблеми – болки в стомаха, затруднено храносмилане, непълноценно усвояване на хранителни вещества, нерегулирана имунна система и, разбира се, трудности при отслабването и загубата на нежеланите килограми.

Добрата новина е, че микробиомът може относително лесно да се балансира и да се оздрави – за това помагат както оптималната диета и физическата активност, така и приемът на пробиотични бактерии. Пробиотиците са щамове полезни бактерии, откриващи се във ферментирали продукти и имащи чудното свойство да колонизират червата ни, възвръщайки баланса. В тази връзка приемът на пробиотични бактерии, независимо дали чрез храната, или чрез хранителни добавки, има пряка връзка с улесняването на отслабването и здравословната загуба на тегло.

Как всъщност чревният микробиом влияе върху теглото?

Както вече обяснихме, чревният микробиом има съществено отношение към множество жизнени процеси в организма и загубата на килограми не прави изключение.

За да може да отслабваме, при това здравословно и внимателно, е от съществено значение налице да имаме адекватна метаболитна регулация. Микробиомът изиграва ключова роля именно за метаболизма; когато са в баланс, чревните бактерии имат възможността да координират и регулират изключително важни за метаболизма функции:

  • Подобряване и балансиране на нивата на кръвната захар – чрез храната ние приемаме глюкоза, необходима за доставяне на енергия до клетките. Важно е тази глюкоза да достига до тях и да се усвои – в противен случай тя циркулира свободно в кръвния поток и натрупването ѝ води до редица метаболитни нарушения и риск от отключването на диабет от втори тип и инсулинова резистентност (все състояния, известни с трупането на излишни килограми и трудното отслабване). Някои от бактериите, населяващи микробиома, спомагат именно за усвояването на глюкозата и така директно повлияват благоприятно нивата на кръвната захар.

  • Дисбиозата като състояние се свързва с повишени нива на възпаление в тялото – когато е налице дисбаланс в чревните бактерии, имунната ни система реагира като поддържа хронично високи нива на възпаление в организма. Те, от своя страна, благоприятстват развитието на диабет от втори тип и инсулинова резистеност, а както вече обяснихме, и двете метаболитни нарушения пречат на загубата на килограми.

  • Дисбалансираният микробиом пречи на синтеза на късоверижни мастни киселини – съществуват определени видове бактерии в червата, които участват в синтеза на късоверижни мастни киселини (SCFA), а те пък, от своя страна, подобряват метаболизма и оптималното усвояване на хранителните вещества.

  • Натрупването на някои видове „вредни“ бактерии в червата има пряко отношение към затлъстяването и трудното сваляне на килограми – този аспект на дисбиозата също пряко се обвързва с нарушената метаболитна функция.

  • Микробиомът изиграва ключова роля за чернодробното здраве – бактериите в червата имат пряко отношение към синтеза на липиди и други метаболити, подкрепяйки чернодробната функция. Състоянието на дисбиоза може да доведе до омазнен черен дроб и нарушение в пътищата на детоксикация – оттам натрупването на токсини и повишените нива на възпаление възпрепятстват отслабването.

От споменатите дотук функции ясно разбираме колко всъщност тясна е връзката между здравето на микробиома и регулирането на теглото и премахването на излишните килограми. Ако страдаме от дисбиоза, те могат лесно да бъдат компрометирани и не само да не сме в състояние да отслабнем, но и да си навлечем множество здравословни проблеми в дългосрочен аспект.

Как пробиотиците помагат за отслабване?

След всичко казано дотук вероятно всеки читател, имащ отношение към теглото си и желаещ да се раздели с някой и друг килограм, си задава въпроса как да оздравя микробиома си и да подкрепя метаболитните си функции?

Както вече споменахме, един от най-лесните начини да нарушим финия баланс на микроорганизмите в червата си е като се храним нездравословно, имаме некачествен сън и се излагаме на прекомерно високи нива на стрес. Ето защо първата стъпка към изящната фигура е да преосмислим навиците си и да интегрираме в ежедневието си повече грижа и отношение към здравето си. 

Разбира се, винаги може да се обърнем за помощ и към хранителните добавки – пробиотиците са наш верен съюзник по пътя към здравия микробиом заради множеството начини, по които го подкрепят:

  • чрез приема на пробиотични добавки ние увеличаваме броя на полезните бактерии, отговорни за производството на късоверижни мастни киселини (SCFA) – те биха могли да подпомогнат отслабването като регулират и забързат метаболизма;

  • чрез подпомагане на правилното усвояване на глюкозата в кръвта пробиотичните бактерии повишават инсулиновата чувствителност и така ни предпазват от развитие на метаболитни нарушения като инсулинова резистентност и диабет тип II;

  • имат потенциала да намалят нивата на възпаление в организма и да понижат нивата на „лошия“ холестерол, подкрепяйки чернодробната функция и детоксикацията;

  • биха могли да регулират апетита чрез подобрения синтез на хормона лептин, участващ в усещането за ситост;

Как да изберем най-подходящия пробиотик и да го включим в ежедневието си?

Пазарът изобилства от пробиотични бактерии и най-логичният въпрос е как да се ориентираме в морето от разнообразие и да изберем най-подходящия продукт с оглед на нашите индивидуални нужди.

За да направим информиран избор, е от съществено значение да знаем колко важна е бионаличността на пробиотичните щамове в избраната добавка. Само така ще може в пълнота да се възползваме от множеството ползи на бактериите и да започнем процеса по оздравяване на микробиома и губене на излишните килограми.

Съществуват няколко генерации пробиотици. Пробиотичните добавки от по-ранни генерации, за съжаление, не обещават оптимално усвояване на бленда от бактерии, включен в съдържанието им. Това се дължи на факта, че те не са предпазени от условията на заобикалящата ги среда – живите бактерии бързо загиват в процеса на съхранение след датата на производство и биват унищожени в мига, в който попаднат в стомаха ни, в следствие от въздействието на силната стомашна киселина. Така на практика не приемаме никакво адекватно количество бактерии.

Пробиотичните добавки от последните генерации обаче решават този проблем. Те пристигат до нас под формата на прах или в капсула и биват защитени от специална обвивка от протеини и мукополизахариди, целящи да изградят защитна, осигуряваща дълъг живот и бионаличност на микроорганизмите. Така, дори години след производствената дата, ние се радваме на достатъчно количество бактерии, които колонизират червата ни и снабдяват организма ни с всички положителни ефекти, изброени по-горе. Процесът по микроенкапсулация пък е своеобразна технологична революция, грижеща се за защитата на бактериите. 

В заключение

Ежедневният прием на пробиотични добавки ще възвърне баланса в микробиома и така директно ще се повлияе не само на способността на тялото да отслабва лесно, но и на цялостното му здраве и благоденствие.

Разбира се, най-оптимални резултати ще наблюдаваме тогава, когато наред с пробиотичната добавка, приемаме и ферментирали храни, богати на пробиотични бактерии. Такива са туршиите, киселото мляко, киселото зеле, кимчи, кефир, комбуча. Оптималният избор на храни, включването на активности и спорт в ежедневието, добрият сън и висококачествените пробиотични добавки са ключът към стройната фигура, сбогуването с излишните килограми и поддържането на добър и бърз метаболизъм. Бъдете здрави!