В иновативния метод за прецизна медицина, известна като персонално лечение, изследването на протеини надгражда разчитането на гените
Канадски екип разработи нов начин за бързо намиране на персонализирани лечения за млади пациенти с рак чрез принципно нова хибридна концепция. Много опростено казано, това се случва чрез отглеждане на туморите в кокоши яйца и анализиране на техните протеини. Методът обединява геномика с протомика - две изключително високотехнологични направления в медицината.
Екипът, ръководен от изследователи от Университета на Британска Колумбия и една от педиатричните болници в списъка на най-добрите специализирани здравни заведения в света, комбинира двете техники за бързо намиране и тестване на прецизна терапия за рак, съобщи висшето училище. Успехът в намирането на ново лекарство за един конкретен пациент според спецификата на неговия тумор е описан в EMBO Molecular Medicine. Учените разясняват как практически в реално време изследването на протеини (белтъци), известно като протеомика, може да бъде ценно допълнение към изследването на гени (геномика) в терапиите за рак.
Обнадеждавощо е, че се постига напредък при дете, диагностицирано с рядък вид злокачествена формация, която устоява на общоприетите лечения.
Докато гените носят инструкциите за създаване на протеини, самите протеини са функционалните градивни елементи на клетките. Повечето лекарства действат, като променят активността на протеините, така че, изправяйки се пред предизвикателството, екипът се пита дали протеомиката може да разкрие скрити слабости на туморите, които само с генетичното изследване може да бъдат пропуснати.
Историята на успеха е впечатляваща. След като стандартната химиотерапия се проваля и туморът става по-силен от лекарството, избрано първоначално от геномиката, по-нататъшно генетично изследване не може да определи други потенциални вещества, които биха помогнали. Вместо да спре дотук, екипът решава да провери какво казва протеомиката и открива, че метаболизмът на тумора разчита до голяма степен на ензим, известен като SHMT2.
Стратегията на изследователите е била да използват обикновен антидепресант за прекъсване на достъпа на тумора до ключов източник на енергия. Конкретната молекула, до която онколозите прибягват, била сертралин - една от най-често предписваните терапии при депресия и тревожност в света.
За да тества идеята си, екипът използва метод, който включва отглеждане на малко парче от тумора на пациента - нещо като аватар, върху кокоше яйце, което да служи за домакин за лошите клетки. Ценното е, че създаването на идентичен тумор извън пациента дава възможност да се проверят практически индивидуалните отговори на различни лечения само в рамките на няколко седмици.
Изследователите първо се фокусират върху протеини, свързани с рутинно използвани терапии. Нито един от 29-те белтъка обаче не показва значителни промени в болните клетки, докато не се появява подходящият кандидат за терапия. След началото на лечението със сертралин туморният растеж се забавя.
В университетската новина се цитира д-р Филип Ланге: “Тази техника ускорява процеса на оценка на възможностите за лечение по начин, който не е възможен с традиционните методи. По новия начин бихме могли бързо да потвърдим дали лекарството, което определихме чрез протеомиката, действително може да работи срещу тумора и негови резистентни форми”.
Резистентност - нечувствителност, устойчивост, може да възникне, когато раковите клетки съдържат молекулярни промени, които ги правят неподатливи на определено лекарство. Тъй като раковите клетки в един и същ тумор често имат различни молекулярни промени, така наречената вътрешна резистентност е често срещана особеност.
Хибридният подход подобрява разбирането на болестта и разкрива нови биомаркери за подходящото лечение. Пионерският опит на канадците обнадеждава учените, че задълбочаването в алтернативни подходи за проучвания на комбинирана терапия може да помогне за идентифициране на оптималното прилагане. Или най-малкото за постигане на по-добри резултати чрез даване на предимство на една комбинация пред друга.
“Следователно, тези програми трябва да ангажират пациентите на по-ранни етапи и да изследват стратегии за комбинирана терапия, за да подобрят броя на онкологично болните хора, които могат да получат реални клинични ползи.
В живота говорим за рак в единствено число, но това са над 200 отделни заболявания. И за да е още по-сложно - всяко едно от тях е уникално, макар да е подобно на заболяването на друг човек със същата диагноза. Опитните лекари често казват, че колкото хора с онкологични заболявания има, толкова са и видовете рак в техните детаилни особености. В този контекст една терапия помага на определен болен, но при много подобен случай - не. Прецизната, персонализирана медицина цели да намери и приложи методи, основани на адаптиране на терапиите към спецификата на отделния уникален тумор. Особено при резистентни, устойчиви на традиционните лечения тумори.
Първият опит в реалния живот е обнадеждаващ.
Екипът, направил пробива с хибридния метод, обяви, че разширява прилагането на метода към други деца и млади хора с трудни за лечение ракови заболявания, но докладва незабавно първия успех, за да насърчи и подкрепи подобни изследователски дейности и в други онкоцентрове.
Коментари