За 14-и път те дават най-успешната рецепта за здравеопазването  

"Пробивите в медицината", погледнати от България - има ли достъп българинът до новите терапии и как страната ще покрие стандартите в световната научна и клинична практика. Тези теми събраха за четиринадесети път лигата "Лекарите, на които вярваме", която се организира от "24 часа".

33 години "24 часа" открива и защитава каузи, а правото на българите за добро здравеопазване е една от най-важните - защото няма добро здравеопазване без лекари, на които хората имат доверие.

Над 300 от включените в лигата 700 лекари, заслужили доверието на пациентите си, присъстват на стилната церемония в зала "Мусала" на хотел "Хилтън" в София, които денонощно се грижат за здравето на своите пациенти. И  както всяка година в "Лекарите, на които вярваме" се включват единствено медици, номинирани от  техните пациенти заради качеството на работата им.

Тази година част от церемонията са премиерът Димитър Главчев, здравният министър Галя Кондева, председателят на БЛС Николай Брънзалов, управителят на НЗОК Станимир Михайлов, проф. Момчил Мавров, подуправител на НЗОК, директори на най-големите болници - ВМА, "Св. Ана", "Александровска", "Софиямед", големи високотехнологични частни лечебни заведения, и представители на областните болници.

Тук са ректорът на МУ-София - проф. Бойчо Ланджов, на Тракийския университет проф. Добри Ярков заедно с зам.-ректора Боряна Парашкевова.

За церемонията от цялата страна пристигнаха над 300 лекари, магистър-фармацевти, лекари по дентална медицина, членове на лигата "Лекарите, на които вярваме". Сред тях са и бившите здравни министри - Десислава Атанасова, която в момента е конституционен съдия, Асен Меджидиев.

За първи път на срещата присъстват представители на всички парламентарно- представени партии, от чиято дейност в бъдеще зависи развитието на здравеопазването в България. Днес те ще видят вас - лекарите, които денонощно се грижите за българските пациенти, ще чуят за вашите неуморни усилия да лекуват по световните стандарти във времена на политическа нестабилност и кризи. Дано ви чуят.

Алманахът "Лекарите, на които вярваме" се подготвя от "24 часа" в партньорство с Ем Ес Ди България и АстраЗенека България. Тя бе подкрепена и от: "Тева Фармасютикълс", "Ели Лили", "Филип Морис - България" , Университетска болница "Софиямед" - част от групата лечебни заведения на БУЛФАРМА, "Софарма", "Аджибадем Сити Клиник", Информационно обслужване, "Новартис България", "Нурофен", "Пфайзер", "Сервие България", "СТАДА България", "Ново Нордиск", "Боарон България", Верига оптични центрове "Оптикласа", Лаборатория „Рамус", Регионална фармацевтична колегия София-столична.

В книгата открояваме акцентите в новите световни трендове в медицината и здравните грижи - революционните технологии в хирургията, в роботизираната хирургия, работата с изкуствен интелект, персонализираната апаратура и индивидуалните лекарства за отделния пациент - особено в социално значимите болести и в онкологията.

Ние се гордеем с успехите на лекарите, защото благодарение на тях България следва световните трендове и постига успешно стандартите изключително бързо внедрява новите терапии.

Тази година за уникалната си работа двама членове на лигата "Лекарите, на които вярваме" ще получат специални плакети "Новатор в медицината".
Това са:

  • проф. Никола Владов от ВМА. Професорът е доктор на медицинските науки, началник на клиниката по Чернодробно-панкреатична хирургия и трансплантология към ВМА от нейното основаване през 2003 г. Има изключителен принос за създаването на школа за съвременно приложение на трансплантологията, благодарение на която до момента във ВМА са осъществени 105 трансплантации. С личната си отдаденост и харизма професор Владов има една от водещите роли във формирането на обществени нагласи за смисъла от донорството. Професор Владов има значим принос в развитието на модерната коремната хирургия в България, за налагането на съвременни чернодробно-панкреатични оперативни техники и лапароскопска хирургия.

и

  • д-р Димитър Николов от "Софиямед". Д-р Димитър Николов е съдов хирург с над 20-годишен опит, прилагащ както класически, така и съвременни минимално-инвазивни методи за лечение на съдовите заболявания. Преди няколко месеца д-р Николов успешно имплантира първият в България фабрично произведен фенестриран стентграфт, създаден по индивидуалните анатомични особености на пациента - изключително постижение за медицинската общност.