Отговаря д-р Борислав Герасимов, консултант по неврология на в. "24 часа" от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.
Това е едно уникално, сравнително рядко състояние. Болните не помнят почти нищо, но близките им преживяват изключително безпокойство и тревога.
Преходната пълна загуба на паметта, известна като транзиторна глобална амнезия, се проявява с временна загуба на фиксационната памет най-често при лица над 40 години, в продължение на няколко минути до няколко часа. Изведнъж без особен повод болните стават дезориентирани за място и време, но са ориентирани за собствената си личност. Изглеждат безпомощни и объркани, напрегнати са, понякога задават един и същ въпрос. Нерядко говорят нецензурни думи и изрази и имат нехарактерно за тях поведение. Това обезпокоява близките, които в повечето случаи смятат, че е настъпил мозъчен инсулт или че пострадалият има психични проблеми.
За този период, през който болните са объркани, е налице ретроградна амнезия (не помнят нищо отпреди заболяването, понякога с дни и повече). С постепенното възстановяване на болния по отношение на неговата ориентация паметовите дефекти постепенно намаляват. Накрая остава "тъмен" само периодът от началото на атаката до пълното нормализиране на неговата краткосрочна памет - от няколко минути до няколко часа. Най-често такива пристъпи са единични и не представляват особена опасност. Сравнително рядко е възможно да се получат няколко такива "пропадания" в паметта. Смята се, че е налице преходна исхемия в медиобазалните части на двата темпорални дяла на главния мозък, където са основните структури, свързани с паметта.
Има и становища, че това са епилептични еквиваленти или все още неуточнени обменни промени в тези части на главния мозък без особена опасност за живота на болния. В подкрепа на тезата за преходно нарушение на мозъчното кръвообращение е наличието и на други неврологични симптоми с преходен характер. Като главоболие, гадене, световъртеж, двойно виждане, размазано зрение, залитане, при болни с хипертонична болест, захарен диабет, хиперлипидемия, някои сърдечни заболявания, някои редки форми на мигрена и други.
Невролозите вече разполагат с ефективни лекарствени средства за коригиране и стимулиране на паметта при точно определени диагнози.
Коментари