Напрежението повишава очното налягане и предизвиква възпаления, показа изследване

Усилената, стресираща работа може да причини загуба на зрението, доказа изследване на германски учени. Добре известно е, че лишен от способността да вижда, човек може да изпадне в силен стрес, но се оказва и обратното - прекомерното напрежение води до слепота.

Психическото свръхнатоварване изостря добре познатите очни болести като глаукома, увреждане на зрителния нерв в резултат на диабет, свързаната с възрастта дегенерация на макулата.

Високите нива на кортизол – хормона на стреса, поразяват нервите и кръвоносните съдове в очите и мозъка, а това води до намаляване на зрителните качества. Изследването доказва, че

при снижаване на

напрежението и

повече почивка

тази тенденция

може да се обърне

и човек да възстанови част от изгубената способност да вижда.

Стресът е резултат от напрегната работа у дома или в офиса, тревоги от личен или служебен характер, отговорности, надхвърлящи вашите сили. Според експертите откриването на връзка между стреса и зрението ще доведе до нови начини за контролиране на този проблем и ще подобри шансовете за лечение на опасни очни синдроми.

Специалисти от Магдебургския университет в Германия начело с шефа на Института по медицинска психология проф. Бернхард Забел са прегледали резултатите от стотици научни изследвания и клинични отчети за връзката между стреса и очните болести.

Заключението им, описано в доклада “Отрицателното влияние на постоянния стрес върху очите и мозъка”, е, че той повишава налягането върху вътреочната течност и така уврежда кръвоносните съдове или предизвиква възпаления.

Лекарите често са склонни да подценяват този научно подплатен извод дори и когато пациентът е уверен, че не вижда добре, защото е преуморен и напрегнат. Но доказателствата се трупат и ги принуждават да пристъпят към комплексен подход към проблема, характерен за холистичната медицина, пише в. “Дейли мейл”.

Британските здравни власти наскоро обявиха

професиите и

длъжностите,

причиняващи

най-много стрес

Сред тях са акушерите и медицинските сестри, учителите, пилотите, юристите, борсовите брокери, пиар специалистите.

Според психолозите хората могат да намалят служебния стрес, като организират работата си по-добре, така че да не бързат и да не изпадат в паника. Те не бива да се колебаят да поискат помощ от колегите, да си поставят по-малки и достижими цели, да си правят списък какво трябва да свършат, като първо наблегнат на важните неща.

Според проф. Забел в загубата на зрението има ясен психически компонент и стресът е не само следствие, но и важна причина за това. Той води до ретинопатии и очна дегенерация. “Повишаването при напрежение на

хормона кортизол

уврежда очите

и мозъка,

рискът от слепота нараства, обяснява специалистът.

Според изследванията, когато на пациентите се съобщи, че влошаването на зрението им е необратимо, те се паникьосват и изнервят, което допълнително влошава зрението – кръгът става омагьосан.

“Поведението и песимистичните изказвания на лекуващия лекар може да имат сериозни последствия за болния и допълнително да изострят очния му проблем. На много пациенти се казва, че прогнозата е лоша и трябва да се подготвят един ден да ослепеят. Докторите правят това дори и когато не е сигурно, че този ден някога ще настъпи. Така всяват страх и тревога, опъват нервите им и ги товарят психически, което може да влоши състоянието им”, обяснява проф. Забел.

Учените препоръчват комбиниране на традиционното лечение за стимулиране на кръвоснабдяването на очите с техники за намаляване на стреса и твърдят, че така може да се предотврати загубата на зрение. Те предлагат терапии като стимулиране на мозъка, релаксация, възстановителни процедури за очите, социална подкрепа. Това заедно с медицинските техники успокоява нервната система, намалява стреса и налягането върху очите и може да доведе до значително подобрение. Лекарите, семействата и приятелите на болните трябва да внушават оптимизъм, за да не стресират пациента и да не усложняват състоянието му.

Мъжката плодовитост

спада при страх

и тревога

Израелски учени извадиха нови доказателства, че силният стрес намалява репродуктивните способности на мъжете. Той забавя скоростта на движение на сперматозоидите и така шансът на силния пол да прави деца спада с 47 процента, защото вероятността “мързеливата” семенна течност да оплоди яйцеклетка е много по-малка. 

Според екипа, ръководен от д-р Елиа Левитас, само два месеца стрес могат да увредят мъжката плодовитост. Специалистите са стигнали до този извод, сравнявайки 11 000 сперматозоидни проби от мъже на около 32 години от Израел и Газа в мирно време и в периоди на въоръжени сблъсъци. Въпреки че изследването е проведено сред живеещи в конфликтни зони, изводите му важат и за други видове стрес, казват те.

“Това проучване показва, че продължителното стресиране се отразява на качеството на спермата”, казва ръководителят на екипа.