43-годишна жена с хронична дихателна недостатъчност и съпътстващи заболявания се нуждае спешно от личен асистент. Такъв обаче ѝ е отказан вече два пъти от ТЕЛК, съобщава БНТ.
Таня Ковачева е с порок на сърцето, дихателна недостатъчност и епилепсия. Заболявания, които прогресират във времето.
"Задъхвам се доста, като се движа. Аз до магазина да отида и се спирам, едвам дишам", разказа Таня Ковачева.
"Когато се нуждае от нещо, аз ѝ го давам. Аз си мечтая мама да е жива и здрава", споделя дъщеря ѝ Цвети.
Семейството на Таня разчита само на пенсията ѝ за инвалидност в размер на 667 лева. Съпругът ѝ не работи, за да се грижи за нея.
„Много трудно се справяме. Защото все пак детето е първи клас, все нещо му трябва за училище. И като платя и сметките", коментира Таня.
Жената е обжалвала два пъти решението на ТЕЛК с надеждата да получи право на чужда помощ. След промяната, според която експертните решения се издават само по документи, случаят ѝ е изпратен за разглеждане в ТЕЛК- Пазарджик. Оттам отново не ѝ отпуснали личен аситент, но променили процента ѝ на трайно намалена работоспособност от 100 на 94.
„Сега документите се искат от картотеките. Но документите, които се изискват от там - не са точни за медицинската експертиза. Не са и пълни при това.
На въпрос дали това ощетява пациентите д-р Олег Кашукеев, председател на Втора ТЕЛК към МБАЛ- Благоевград отговаря така: "Разбира се, при всички положения".
На противоположното мнение са от Регионалната здравна инспекция в Благоевград. Оттам отчитат спад в процента на обжалвани решения и твърдят, че "промяната е в полза на пациентите и не нарушава правата им". Таня обаче е готова да обжалва трети път.
„Когато експертното решение на ТЕЛК е обжалвано от лицата, до влизане в сила на новото решение на ТЕЛК се отпуска пенсия за инвалидност в размер на социалната пенсия за старост", каза Илиан Георгиев, директор на НОИ – Благоевград.
Така докато тече процедурата, семейството на Таня ще получава само по 307 лева на месец.
Коментари