Терминът „пробиотични храни“ се използва, за да обозначи даровете от природата, които съдържат здравословни бактерии, виновни за процеса на ферментация.
Предлагаме ви още няколко храни, освен киселото мляко,които ще накарат чревната флора да се чувства здрава и в кондиция благодарение на пробиотичните им качества, фибри, минерали, витамини и протеини.

Непастьоризирани млечни продукти
Гауда, проволоне, грюйер и чедар са само някои от видовете твърди сирена, които стареят благодарение на „добрите“ бактерии. Те служат като протектор срещу стомашните киселини, които убиват полезните микроби, преди те да достигнат подходящата среда на тънките черва. Освен това съдържат калций и протеини, които помагат за загубата на тегло, подобрявайки храносмилането, сталибилизират метаболизма.

Суроватка
Този лактозно ферментиращ продукт е невероятно здравословен. Лактозата в суроватката се превръща в млечна киселина благодарение на полезните бактерии в нея и е особено подходяща за консумация от хора с лактозна непоносимост. В нея се съдържат малко мазнини, но е богата на витамин В12, рибофлавин, калций, калий и протеини. Вълшебна е за успокояване на киселините в стомаха, подобрява храносмилането и усилва нивата на енергия в тялото.

За останалите храни четете на mila.bg