Над 600 хиляди българи от 20 до 80-годишна възраст имат нарушение на функцията на щитовидната жлеза, каза в националния пресклуб на БТА проф. Анна-Мария Борисова, председател на Българското дружество по ендокринология.

По думите й нарушенията на щитовидната жлеза имат и много безсимптомни форми, като се предполага, че над 65 на сто от страдащите от намалена или повишена функция на жлезата, не са диагностицирани.

Дори при невинното оплакване от умора, трябва да се направят изследвания на хормоните на щитовидната жлеза, препоръчва проф. Борисова. Умората се среща и при намалена, и при повишена функция на щитовидната жлеза.

Фатално важно е бременната да има нормална секреция на хормони, тъй като плодът в първите 6 месеца от развитието си разчита на майката да бъде снабден чрез плацентата с тиреоидни хормони, каза още специалистът. Тези хормони са нужни за физическото и психическото развитие на детето.

Намалената функция на щитовидната жлеза засяга 2 пъти по-често жените. Повишената функция на жлезата се среща 10 пъти по-често при жените, като засяга хора във всички възрасти, най-често в диапазона 20-40 години.