Човешкият живот на Земята е невъзможен без вода. Водата е символ на живот и изцеление, зареден с огромен потенциал. „Лечебните енергии на водата“ разказва за многобройните начини, по които водата може да бъде използвана за лечение и за поддържане на добро здраве.
Публикуваният откъс разяснява целебните сили на къпането, което спомага за емоционалното и физическо здраве на всеки човек.
Къпане
Къпането не е свързано само с чистотата. Редовното къпане е пряк път за постигане на контрол върху емоционалното и физическото ви здраве. Простичкото действие на вземане на вана (душ) може да ви донесе усещане за мир със себе си и със света около вас, да успокои емоциите ви и да повдигне духа ви. Водата лежи в основата на всички жизнени процеси и къпането може да отключи и да трансформира множество енергии, жизненоважни за живота.
Раждането на хидротерапията
Древните системи за здравеопазване почивали на разбирането, че водата стои в основата на всяко здраве и тя е елементът, който свързва човека със земята и небето. Традиционната китайска медицина гледала на болестта като на признак на дисхармония в тялото като водата била (и продължава да е) в центъра на възстановяването на хармонията, тъй като тя е носител и двигател на “чи”. Индийското ведическо изцеление по подобен начин описва водата като елемента, свързващ индивида с космоса, вярвайки, че “прана” във водата може да се трансформира и преобразува в други форми на енергия, които да дадат жизненост и сила на човешкото тяло.
Индусите вярвали, че водата има душа, ето защо на къпането често и до днес се гледа като на духовна церемония, начин да се възстанови хармонията в тялото, ума и духа и човекът да се свърже с божественото измерение.
Древните египтяни имали цялостен възглед за свещените и физичните свойства на водата и изграждали храмове, където свещениците се къпели и пиели вода, богата на минерали, а водните процедури се утвърдили като ефективна терапия за много физически и духовни проблеми. Високо развити практики на къпане съществували и в обществата на шумерите и вавилонците.
Гъркът Хипократ (починал през 430 година преди Христос) защитавал тезата, че редовното къпане подсилва човешкия организъм, а водните процедури помагат при определени оплаквания. Гален, римлянинът, който формулирал много от Хипократовите теории, също подкрепял идеята за къпането като лечение в определени случаи и средство за подобряване на здравето. Къпането било неразделна част от живота на римското общество и подкрепяло вярванията им в здравето, добрата физическа форма и моралната сила.
Всеки град в Арабския свят се хвалел с хамамите или турските бани още от IV век, но практиките за къпане в Европа изчезнали заедно с изчезването на Римската империя и се възродили едва през XIV век. В миналото къпането било предимно светска, а не духовна дейност, въздействаща и на сетивата.
Делото на Присниц и Кнайп
До края на XVIII век навсякъде по света и особено в Западна Европа и САЩ на местата, където имало естествени извори или потоци с минерална вода, започнало да се практикува лечение с вода. Едно от най-известните места бил Водният университет в Графенберг, построен в планините на Чехословакия (днес Чешка република) от силезийския фермер Винсент Присниц. Пациентите се хранели скромно, редовно спортували, ходели на масаж и били подложени на десетки водни процедури. Те пиели до около 5 литра вода на ден, за да прочистят кръвта и бъбреците си, правели им клизми и ги потапяли в горещи и студени вани, за да се стимулира циркулацията на кръвта.
Себастиян Кнайп (1827–1897) доразвил делото на Присниц. Той вярвал, че препятствията по пътя на кръвта са основна причина за болестите, признавайки важността да се поддържан свободна циркулация на кръвта (това напомня на традиционната китайска и индийска медицина). Макар че Кнайп не живеел особено здравословно, този млад мъж бил убеден, че при подходящите условия човешкото тяло може само да лекува себе си, като водата играела ключова роля в този изцелителен процес. Той открил начини за използване на водата, често пъти съчетани с билково лечение, и неговият многостранен режим на хидротерапия му помогнал да живее дълъг живот в добро здраве и да следва призванието си на доминикански свещеник.
Винсент Присниц често пъти е признаван за баща на съвременната хидротерапия. Той поставил основите на натуропатията – система за лечение, използваща природните стихии като въздух, земя и слънчева светлина в комбинация с вода. Макар че натуропатията се появила, за да помогне да се запълни празнината между зараждащата се медицинска професия и традиционните медицински практики, на нея й липсвало духовното измерение на древните системи за лечение.
Лечебните практики на Кнайп най-общо се отнасяли за различни състояния (като настинки, бронхити, катари, мускулни болки или проблеми с кръвообращението) и не били толкова свързани с лечението на целия организъм с вода, практикувано от древните философи. Тези лечебни практики включвали последователно потапяне на пациентите във вани със студена и гореща вода или вземане на “зиц вана” (от немски Sitz “седя”) – т.е. седяща вана. Основно при тях било наблюдението за това как температурата на водата влияе върху кръвообращението и последователното къпане в гореща и студена вода било смятано за лек за голям брой заболявания.
Без да осъзнава резултата, Себастиян Кнайп съветвал енориашите си да практикуват древни индийски техники за изцеление: да ходят боси в росна ливада за цялостно тонизиране на тялото си. Тези древни хидротерапии все още са популярни и валидни, но имат леко пуритански привкус – студени вани, студени душове, студени компреси или неприятно горещи такива. И все пак водните терапии не бива да са неприятни! Възможно е къпането да гали сетивата, да доставя удоволствие за всяко от тях и да носи удовлетворение, носейки едновременно с това трайни ползи.
Вани на Кнайп
Процедури при общи оплаквания
Студена вана за възстановяване на енергията
• Напълнете вана със студена вода (около 16°C) с дълбочина около 25 см. Седнете във ваната, като втривате в тялото си водата в продължение на около една минута. После енергично се подсушете с кърпа. Ще се чувствате пълни с енергия в продължение на часове.
Кнайп също така препоръчвал четкане на тялото или изливане на студена вода върху тялото като лек срещу умора. Четкането на тялото също така стимулира лимфната система, което помага на тялото да се освободи от отпадъчните вещества.
Горещо и студено срещу болки и страдания
Кнайп препоръчвал последователно седене в гореща и студена вана, но душът също върши работа.
• Започнете с приятен топъл душ за около 2–3минути и после намалявайте температурата, докато водата стане студена, за около 3 минути, после пак постепенно я затоплете и после пак я изстудете. Повторете процеса няколко пъти.
Болките ще бъдат облекчени, подуванията ще спаднат и циркулацията на кръвта ви ще се ускори, а вие ще се почувствате по-енергични. Това също е лек за подобряване на цялостното състояние на организма.
Успокояваща и дълбоко почистваща вана
• Влезте във вана наполовина пълна с вода с телесна температура. Докато седите във ваната, бавно добавяйте студена вода и в период от 15 минути намалете температурата до 15°C. После излезте, увийте се в голяма топла хавлия и си починете така за около един час.
Тази вана е много отпускаща и лекува стрес, безсъние и действа детоксикиращо, като елиминира алкохола, никотина или кофеина, тъй като стимулира бъбреците да работят по-усилено. Ефектът може да е още по-добър, ако пиете чай от валериан, мащерка или копър преди ваната.
Вани при проблеми в тазовата област
• Ако страдате от менструални болки, възпаления в тазовата област или инфекции на пикочните пътища, опитайте да седите в гореща вана до 44°C в продължение на 5 минути, след което се обтрий- те със студена кърпа.
• Или направете билкова запарка на смес от плодове на хвойна, шипка и хвощ в гореща вода. Прецедете и добавете към вана гореща вода 40°C. Много успокояващо е да седнете или да се потопите изцяло във водата за около 10 минути.
Процедури на Кнайп за смъкване на температурата при деца
• Пригответе запарка от равни части сол, ябълков оцет, мащерка, лайка, копър и липов цвят във вряща вода. Оставете сместа да изстине до стайна температура, прецедете я и я прибавете към топла вода 24°C в плитка вана, като се погрижите помещението да е затоплено. Изкъпете детето за няколко минути, после го подсушете в топла хавлия, облечете го в топла памучна пижама и го сложете да си легне.
Ако температурата не се повлиява, използвайте същата запарка и направете няколко компреса, като ги поставите върху гърдите и гърба на детето, покривайки го с големи и топли хавлиени кърпи. Повторете процедурата, докато температурата спадне.
Солена вана
• Разтворете две чаени чаши морска сол в 2 литра студена вода. Погрижете се помещението да е затоплено, след което измийте детето с водата, облечете го в затоплена памучна пижамка и го сложете да си легне.
Минералите в морската сол подпомагат детоксикацията и възстановяват баланса на енергията на тялото. Почивката е от изключителна важност, за да може балансът да се възстановява плавно.
ВНИМАНИЕ : Тези процедури могат да се използват, за да се облекчи състоянието на дете с не много висока температура, но ако температурата продължава за повече от 24 часа или е много висока, трябва да потърсите лекарска помощ!
Из „Лечебната енергия на водата”
Книгата може да поръчате тук!
Коментари