Планира се изграждане на център за борба с острите мозъчни инсулти във Велико Търново, казва Д-р Стефан Филев, изпълнителен директор на МОБАЛ “Д-р Стефан Черкезов”

-р Филев, след 30 г. разруха на 25 октомври предстои публичен търг за терените с недостроения хирургически блок и паровата централа на областната болница. Има ли вече кандидати за участие?

- Има интерес към терените. Вече има закупена тръжна документация за участие, а има още време, така че се надявам продажбата да се случи.

Началната тръжна цена за терена на незавършения хирургически корпус е 4 868 000 лв. без ДДС, а депозитът за участие - 2 400 000 лв., така че се надявам да гарантираме сериозно участие.

Продажбата е изцяло в интерес на гражданите на област Велико Търново. Гарантирано е със Закона за приватизация, че средствата, които са придобити от евентуалната продажба на тези имоти, могат да отидат единствено с цел инвестиции, но не и за погасяване на стари задължения. Единственото, за което ще бъдат вложени парите, това са инвестиции в изграждане на нов корпус и нова медицинска техника, от която имаме нужда.

- На какъв етап са проектната готовност за новото болнично крило и събирането на двете бази на болницата?

- Обединяването на двете бази на болницата е в интерес на самото лечебно заведение, но и на пациентите. На етап предварително проучване и проектиране сме, тъй като за същинското проектиране са необходими доста средства.

Разчитаме те да дойдат от самата продажба, тъй като болницата в момента не може да отдели такъв ресурс за проектирането на сградата. Тя ще бъде изградена западно от сега съществуващата База 1. Ще има топла връзка между двете крила, комуникация и най-важното - всички отделение ще бъдат локализирани на едно място.

От медицинска гледна точка ползата е в това, че всички пациенти ще могат да получат

адекватно лечение,

особено в условия

на спешност

Реанимацията е в База 1, в старата болница няма дежурен лекар реаниматор 24 часа, а там са родилно, гинекологично и ортопедично отделение, интензивно неврологично отделение.

Трябва да бъдем издържани от гледна точка на медицинските стандарти при провеждане на лечението на нашите пациенти. Още повече че Министерството на здравеопазването в момента подготвя по европейска програма финансиране за реновиране, преоборудване и привеждане към изискванията на съвременния медицински стандарт “Спешна медицина” на спешното приемно отделение в нашата болница. Предвидено е то да е на 800 кв. м разгърната площ. В момента се проучват възможностите къде да бъде разположено.

- Вие сте една от малкото държавни болници у нас, които не трупат дългове и дори са на печалба. Как го постигате?

- За първото полугодие имаме 360 хил. лв. печалба, но в същото време имаме и просрочия в плащанията. Те се натрупаха в резултат на промяната в Търговския закон и намаляване на срока на отложеното плащане от 1 г. на 60 дни.

Така се получи лавинообразно натрупване.

За постигане на финансова стабилност има 2 начина - увеличаване на приходите или намаляване на разходите. Те обаче не могат да бъдат свивани прекомерно, защото започва да страда качеството на самата здравна услуга, а

там не бива да

има компромиси

Стремим се да предлагаме нови медицински услуги и освен това да повишаваме качеството, за да може да бъдем привлекателни като център за лечение на хората от област Велико Търново, и не само.

Неслучайно се привличат специалисти, работещи в други болници у нас и в чужбина, които заедно с нашите лекари правят иновативно лечение в инвазивната медицина.

Миналата седмица проф. д-р Рарес Никифор от Румъния показа иновативни инвазивни интервенции за лечение на аденом на простата и миома на матката. Чрез емболизация на съдовете, хранещи туморите, те биват премахнати, с което силно се скъсява периодът на пълно възстановяване и самата манипулация е много по-щадяща за пациента.

Това е особено важно за жена с миома на матката, която е във фертилна възраст, защото по този начин се предотвратяват проблеми при последваща бременност.

Тези методи вдигат качеството на здравната услуга и по този начин достиженията на съвременната медицина стават рутинни в нашата болница.

Целта ни е да направим център за борба с острите съдови мозъчни заболявания и да участваме в европейската програма “Ейнджълс”.

На всеки 30 минути

пациент с инсулт,

който може да бъде

спасен, умира

или трайно се инвалидизира не само заради инсулта, но и поради това, че лечението е проведено в неподходяща за целта болница.

Всъщност по-малко от 1/3 от пациентите с инсулт понастоящем се лекуват в специализирани центрове за инсулти.

Това трябва да се промени. Целта е намаляване на инвалидизацията на хора, които са получили остър исхемичен инсулт в резултат на запушване на кръвоносни съдове на мозъчното кръвообращение.

Благодарение на съвременните методи на лечение в рамките на 2-3 дни пациентът се възстановява и е без остатъчна неврологична симптоматика - парези, парализи, говорни смущения, просто пълноценен член на обществото.

Това изисква много добра колаборация между спешните медици, отделенията в болницата и, разбира се, много просветителска дейност сред населението. Много е важно ранното разпознаване от близките и самокритичност от страна на пациента, че с него се случва нещо необичайно - примерно затруднен изказ, трудно говорене, забравяне.

После трябва бързо транспортиране до лечебни и здравни заведения от спешна помощ, бърза образна диагностика, като лечението трябва да започне в рамките на час и половина - два от началото на симптомите. Тогава резултатите са много добри.

Всяка минута е важна за живота на мозъка. Нашата болница ще се присъедини към Европейската асоциация за борба с острите инсулти и постепенно ще започнем работа в единна европейска програма, за да бъдем подпомагани и методологично, и материално.

- Колко са общо инвестициите в подобряване на базата и модерна апаратура, откакто управлявате МОБАЛ?

- 1,33 млн. лв. имаме от МЗ, дадени за капиталови разходи в последните 3 г., и още 300 хил. - тази година. С тях започваме ремонт на интензивното кардиологично отделение и на операционния блок. Вложили сме 300 хил. лв. собствени средства в ремонти. Имаме дадени и

1,3 млн. лв. за

апаратура и по

европейска програма

ангиограф за над 1,5 млн. Но апаратурата непрекъснато се развива, пък и при нас е натоварена и се амортизира бързо. Така че има нужда от още инвестиции не само в сградния фонд за условията на пребиваване, но и в апаратура.

- А има ли достатъчно квалифицирани лекари в Търново, които да работят със съвременните достижения в медицината? Изпитвате ли глад за медицински специалисти?

- При нас отделенията са кадрово обезпечени Имаме над 20 млади колеги, които специализират, така че нещата изглеждат оптимистични. Ние не ги привличаме с нещо друго, не можем да се конкурираме с атрактивното заплащане в европейските болници, но им предлагаме условията за труд, обучение и квалификация и възможност да се развиват.

Оттам нататък не разполагаме с икономически механизми, които да бъдат насърчаващи за самите тях. Задържането на младите лекари трябва да стане и държавна политика.

- Ще има ли изпитание за финансовата стабилност на болницата с обещаните от министър Москов увеличения на заплатите на медиците?

- Аз не мога да дам тези увеличения в този момент. Нашата приходна част е ясна. Ние сме търговски дружества, в които основният източник на финансиране е здравната каса.

След като нямаме промяна във финансирането, няма как да отреагираме, за да следваме темпа на развитие на заплатите.

Парите в сферата на здравеопазването са ограничени и няма как болницата като икономически субект да извади такива средства

Заплатите трябва да се увеличат, но ако се извадят тези пари, това ще е за сметка на нормалното съществуване на болницата като структура. А тя е необходима на хората във Великотърновска област.