Птичият грип се разпространява бързо сред домашните птици в Европейския съюз (ЕС) този сезон, пораждайки опасения за повторение на предишни кризи, довели до смъртта на десетки милиони домашни птици в блока, както и опасения, че може да се предаде върху хората, предаде Ройтерс.

Високопатогенната инфлуенца по птиците, обикновено наричана птичи грип, е убила стотици милиони птици по света през последните години.

Разпространението ѝ сред хора и други видове бозайници, включително млекодайни говеда и свине в САЩ, поражда опасения, че вирусът може да мутира в такъв, който лесно се предава между хората и да предизвика пандемия.

Между началото на миграционния сезон на 1 август и края на миналата седмица страните от ЕС са докладвали общо 62 огнища на птичи грип в птицеферми, предимно в източната част на блока, показват данни на Световната организация за здравеопазване на животните (СОЗЖ).

До същия етап през 2023 г. са докладвани седем огнища на птичи грип във ферми в ЕС, но бройката все още е доста под 112-те огнища, докладвани до края на октомври 2022 г., пише БТА.

Птичият грип обаче не е открит при хора или при говеда в ЕС, за разлика от САЩ, където вирусът се е разпространил при близо 400 млекодайни стада в 14 щата тази година и е открит при 36 души от април.

Четирима от тях са работили във ферма за яйца, заразена с вируса.

Птичият грип е сезонно заболяване сред домашните птици, което се разпространява предимно чрез изпражнения на заразени диви птици и транспорт на заразен материал. Обикновено се появява през есента при прелетните птици и намалява през пролетта.

Подобно на миналия сезон, Унгария регистрира най-големия брой огнища от началото на сезона на 1 август, като броят им нараства бързо през последните седмици, показват данните.

В Полша, най-големият производител на птиче месо в ЕС, вирусът доведе до умъртвяването на 1,8 милиона птици, от които близо 1,4 милиона бяха само в една ферма в град Шрода Великополска.

Франция, която претърпя най-сериозните загуби през 2022/23 г., но беше почти пощадена през миналия сезон, засили мерките за биосигурност около птицефермите в средата на октомври, позовавайки се на нарастването на броя на случаите на птичи грип в няколко съседни страни.