Процедурите са напълно безопасни и безболезнени, когато се правят от добри специалисти, казва доц. Борислав Кючуков
Очилата с диоптри са не особено приятни атрибути за млади и стари. Ако сте късогледи или далекогледи и вече ви е писнало от тях, може спокойно да ги хвърлите. Това е напълно постижимо чрез корекциите с фемтосекундния и ексимерен лазер. Какво представляват те, безопасни ли са, попитахме доц. Борислав Кючуков. Той е един от най-добрите офталмолози в страната и от септември работи заедно с екипа на д-р Валентин Христозов в Болница „Тракия" в Стара Загора.
- Доц. Кючуков, какво представлява рефрактивната хирургия?
- Терминът хирургия е малко силен, когато говорим за лазерни корекции на късогледство, далекогледство и астигматизъм чрез комбинация от ексимерен и фемтосекунден лазер. Това са по-точно процедури, които имат амбулаторен характер, при тях се използват капкови анастетици и траят около 15 минути за двете очи. След това пациентът е в състояние да си отиде в къщи. Но, за да се извършват тези процедури качествено, е необходимо не само добра апаратура, но и съответните знания, сръчност, умения и етичност у офталмохирурга, който се занимава с лазерни корекции.
- В България правят ли се качествени корекции?
- У нас лазерните корекции имат вече 20-годишна история. Напоследък лазерите дори се нароиха, като интересното е, че стари машини, които са физически и морално остарели, не се бракуват, а се слагат в някои от по-малките градове. Там те служат за притегателна реклама за пациентите, чиито проблеми обаче не се коригират добре или директно се пращат в някой по-голям град, където да се направи лазерна корекция. В Болница «Тракия» в Стара Загора не е така. Там е внесена и инсталирана изключително съвременна комбинация от ексимерен и фемтосекунден лазер на един от световноизвестните производители.
- Каква е реалната себестойност, по която хората да могат да се ориентират, че услугата е на нужното ниво?
- Пациентите много често се подвеждат и търсят ниската цена, но цените в България не варират особено много. Няма как добрите, качествените центрове да си позволят да работят на висока цена, защото тя бива подкопавана от центрове и клиники, които нямат достатъчно пациенти и действат на принципите на пазарната икономика с ниски цени. У нас една корекция с ексимерен и фемтосекунден лазер е не около 700 евро на око. В Турция една процедура без фемтосекунден лазер е около 600 евро. Тоест, при използването на механичен кератом - едно острие, което вибрира 20 000 пъти в минута и на практика изрязва част от роговицата, цената е почти същата, каквато е една процедура с фемтосекунден лазер у нас. Процедурите, които са извършени с механичен кератон обаче имат по-голям шанс от усложнения, отколкото тези с фемтосекунден лазер. Ако аз имах някакви диоптри и бих искал да ги коригирам, не бих допуснал роговицата ми да бъде докосвана от острие, а единствено и само от лазер, какъвто има в Болница «Тракия».
- Какво представлява самата лазерна процедура?
- Окото е подобно на фотоапарат, има „обектив", който се състои от роговицата и естествената човешка леща. Има и „фотолента", която е ретината. При късогледство, светлината която преминава през обектива, тоест през комбинацията между роговица и леща, вместо да се фокусира върху ретината, се фокусира пред нея. Така че върху ретината попада едно размазано светло петно, а не ясна и добре фокусирана светлинна точка. Затова късогледите хора виждат размазано и присвиват очи, за да се опитат да направят това размазано светлинно петно по-малко. С ексимерния лазер се изпаряват по около 15 микрона от роговицата в нейната централна част на всеки диоптър късогледство. Така правим роговицата по-плоска, тя пречупва по-слабо светлината и от там фокусът вече попада върху ретината, а пациентът вижда ясно.
- Не изтънява ли много роговицата след корекцията?
- Когато роговицата е по-тънка от определени граници, лазерната корекция не е допустима. Прекаленото изтъняване на роговицата води до роговична дегенерация. Едно от тях е кератоконус. Роговици, които са с дебелина под 500 микрона се обработват само с повърхностна корекция. Има правила на добра клинична практика, които се спазват.
- От колко до колко диоптъра е разумно да се коригират?
- Многогодишният клиничен опит показва, чебезопасният диапазонзаработа е от +6.0 до -10.0, максимум -12.0 диоптъри далекогледство и късогледство и до 6 диоптри астигматизъм.
- Болезнена ли е корекцията на диоптрите?
- Не, процедурата не се придружава от болки. Има капков анестетик. Всяко око се пипа от порядъка на 3-4 минути. Самата лазерна процедура трае около 20 до 30 секунди максимум.
- Как обездвижвате главата и окото, за да не мръдне пациентът и да стане грешка?
- Главата не се обездвижва, но съвременните лазери имат устройства, които се наричат тракери. Те следят окото, най-малките му движения, така че са в състояние да преместват лазерния лъч в зависимост от движението на окото. При по-големи движения на окото лазерът просто спира. Разбира се, за да премине максимално елегантно една процедура, е необходимо известно съдействие от пациента, най-вече в това да е спокоен, да лежи и да гледа в мигащата точка в апарата.
- Има ли опасност след няколко години диоптърът на пациента пак да се увеличи въпреки тази корекция?
- Лазерната корекция се прави единствено и само на здрави очи. След правилна селекция на пациентите и добре извършена процедура човек е със стабилни и близки до нулата диоптри до около 65-70 годишна възраст, когато е напълно нормално да започне да се развива катаракта. Лазерната корекция е равностойна на едни много точни лазерни очила или контактни лещи. Тя се прави, когато диоптрите не се променят във времето. Затова се изисква през последната 1 година диоптрите на пациента да не са се променяли с повече от половин.
Научете повече на www.trakiahospital.com.
Коментари