Д-р Диана Цакова е водещ невролог във Военномедицинска академия – София, Консултативно-приемно отделение
- Д-р Цакова, Вие сте един от водещите невролози във ВМА-София и имате хиляди пациенти. Каква е основната група пациенти посещаваща кабинета Ви?
- В моята практика ежедневно се срещам с пациенти от широк възрастов диапазон, имам предвид от 18 до 101 години. Потокът е огромен, едва ли има по-натоварен кабинет. Ежегодно преминават над 8000 души, погледнете в журнала – към днешна дата са вече 6049. Пациентите ми търсят съвет как да се справят с оплаквания, които смущават ежедневните им дейности, а именно световъртеж, намалена концентрация, паметови смущения (напоследък има „подмладяване“ на тези нарушения), изтръпване на крайниците, шум в ушите, главоболие. Оплакванията са с различно дълъг период на изява, което е важно при подхода за преодоляването им. При остри състояния поведението е едно, когато обаче симптомите са по-продължителни, те изискват и по-дълъг курс на лечение. Колкото по-рано дойде пациентът, толкова е по-добре, защото навременното лечение допринася по-бързо да получим подобрение в оплакванията.
- Много от тези оплаквания се дължат на нарушения в кръвооросяването на мозъка и крайниците. Какво препоръчвате на Вашите пациенти?
- Нарушеното кръвооросяване има пряка връзка с отслабване на паметтта, световъртеж, шум в ушите, както и често срещаното усещане за студени крайници. Важно е да се взимат мерки навреме, особено при съвременния начин на живот в условия на стрес, работа с голям обем информационни потоци и свръхнатовареност при почти всички професии. Изключително подходящи са препарати с екстракт от Гинко билоба, но за да има гарантиран ефект, той трябва да бъде стандартизиран за съдържание на точно определено количество от нужните активни субстанции (24% флавон гликозиди и 6% терпенолактони). В моята практика аз се доверявам на ГинкоПрим МАКС 120, защото има комплексна формула със стандартизиран екстракт Гинко билоба с висока концентрация от 120 mg, в комбинация с магнезий и цинк. Комбинираното действие на съставките осигурява широк спектър от благоприятни фармакологични ефекти, невро- и съдопротекция, защитава невроните от оксидативен стрес.
- Разбрахме, че наскоро сте имала възможност да проведете проучване с пациенти с нарушена памет и кръвооросяване. Можете ли да ни разкажете малко повече за него?
- Тази година проведохме проучване с продължителност 2 месеца с пациенти в две възрастови групи: 40-55 г. и 55-70 г. Бяха включени пациенти с оплаквания от нарушено кръвооросяване на мозъка и крайниците, смущения в паметта и концентрацията, световъртеж и шум в ушите. При всички тях беше назначен ГинкоПрим МАКС 120 mg по една таблетка на ден. По време на изследванията проследихме състоянието на пациентите три пъти – първоначален преглед и два контролни прегледа на първия и втория месец от приема. Наред с най-добрите световни практики, при прегледите включихме и 5 съвременни теста за оценка на състоянието на пациентите.
- Какво показва анализът на резултатите от проведените тестове?
- Още при първата оценка на действието на ГинкоПрим МАКС 120 (на 30 ден от началото на приема) значителна част от пациентите имат подобрение на паметта и концентрацията, както и съществено намаляване на оплаквания като световъртеж и шум в ушите. ГинкоПрим МАКС 120 е еднакво ефикасен както при пациенти във възрастовия диапазон 40-55г., така и при пациентите 55-70 г. Данните от тестовете обективно и точно отразяват бързината на действие, ефекта и качеството на препарата. На втория месец от приема на ГинкоПрим МАКС 120 резултатите при някои пациенти се подоборяват още повече, а при други остават отчетливо над нормата, т.е. налице е траен ефект с натрупване. Това има обяснение - повлияването на влошената микроциркулация е от изключителна важност, за да работи мозъкът ни пълноценно и проучването го потвърждава.
- Включвате ли подобни тестове често при Вашите пациенти?
- Неврологичният преглед е комплексен, не се ограничава само с чукчето. В зависимост от оплакванията провеждаме структурирано интервю, насочено търсим допълнително данни, защото често пациентът смята, че едни неща са важни, а пък за нас, невролозите са показателни други. При необходимост провеждаме допълнително специални тестове, за да установим нарушения в паметта, концентрацията и вниманието. Този комплексен подход е полезен за пациентите, но отнема повече време и изисква опит и квалификация. Опашките пред кабинета ми са ежедневие, но въпреки натоварването ми смятам, че това е правилния начин да бъдем полезни със своя опит и препоръка. Нашите пациенти го заслужават.
Коментари