Новият център разполага с най-модерната в страната система за дейонизиране на водата и 25 апарата от на немската фирма „Фрезениус”, обясни д-р Валери Цеков – изп. директор на „Фърст диализис сървисиз България“. Използват се само диализатори(филтри) на “Фрезениус”, които се запълват с по-малко кръв, защото са изработени от новата хеликсонова мембрана на фирмата, която позволява най-добро очистване в сравнение с останалите. С тези филтри стандартната хемодиализна процедура от 4 часа е много по-ефективна отколкото с другите, а и по-щадяща за пациентите.
Диализните машини са последно поколение на клас 4008, доставени специално за диализният център. В центъра се използват оригинални медикаменти за лечение на усложненията, гарантиращи най-високо качество на терапията. След успешния старт на първия диализен център в Пловдив, собственикът Сердар Ераслан инвестира 5 милиона лева в изграждането и оборудването на центъра в Монтана.
“Решихме новият диализен център да бъде именно в Монтана, защото в Северозападна България инвестициите в здравеопазване са недостатъчни за да осигурят съвременно качество на лечение. Построихме модерна, напълно климатизирана сграда, а лечението е на европейско, дори и световно ниво. Центърът е с капацитет 200 души, тъй като районът е ендемичен за някои бъбречни заболявания. Стартирахме дейността през май, така че в Монтана и Северозападния регион вече няма чакащи да започнат хемодиализа” увери д-р Цеков.
„Поддържащо диализно лечение в извънболнични условия е модел, който отдавна се практикува в Европа и по света. Не малка част от пациентите ходят на работа и този модел им позволява да идват на диализа в най-удобното за тях време. Лечението е напълно безплатно за нашите пациенти, а центърът се намира сред зелената природа и чистия въздух на парк „Огоста”. При нас пациентите имат нов живот.“
Диализните центрове в Монтана и в Пловдив работят по договор с НЗОК.
Коментари