Преди година животът на Садитин Молаали се преобръща. Всичко започва с безобидни на пръв поглед, но упорити симптоми – постоянно чувство на умора, главоболие, често уриниране през нощта... Изследванията показват завишени нива на кръвна захар в организма му – около 16 ммол/л. Диагнозата е диабет тип 2. Лекарите му съобщават, че болестта не се лекува, но с подходящ режим и някои ограничения ще може да я контролира и да води относително нормален живот.

Няколко месеца по-късно попада в столична болница, където съдбата го среща с хора със същата диагноза, но в много по-напреднала фаза – с увредени органи вследствие от болестта, с влошено или липсващо зрение, с ампутирани пръсти или стъпало на крака.

Садитин е само на 40 години. Баща на момиче в 10-и клас и момче в 7-и. Издържа семейството си с търговия в района на Гоцеделчевско. Не се бои от работа и отговорности. Но признава, че мисълта за развитие на заболяването го е изплашила. „Диабетът е коварна болест – чувстваш се нормално, но неусетно те уврежда. Мислех си: това ли ще стане и с мен на 60 години“, припомня си сега той.

Точно тогава случайно научава от приятел за д-р Турул Демирел от болница „Медикал Парк Газиосманпаша“ в Турция - един от десетината хирурзи по света, които успешно прилагат иновативен метод за лечение на диабет тип 2. Д-р Демирел прилага новия метод от 4 години и резултатите към момента са повече от обещаващи - 85% от пациентите се изписват от болницата напълно независими от инсулина. При 10% от тях медикаментозното лечение се намалява и спира в рамките на няколко месеца. При 5% от оперираните се намалява употребата на инсулин и се постига по-добър контрол на кръвната захар. Това означава, че при 95% от пациентите се постига ремисия и се спира приемът на медикаменти. Операцията обаче не е подходяща за всеки – прилага се при пациенти с диабет тип 2, които не успяват да контролират кръвната си захар с диета и медикаменти, и имат запазен инсулинов резерв в панкреаса.

Без всякакво колебание Садитин си записва час за консултация с д-р Демирел. В ден събота хирургът му съобщава, че е подходящ за операцията. В неделя Садитин пътува за Истанбул. В понеделник преминава серия от изследвания, а в сряда е опериран. След седмица отново е на работа. Вече не пие хапчета. Яде сладко. Месец след операцията кръвната му захар е 6 ммол/л.

Садитин е претърпял т.нар. „илеална интерпозиция“ – вид „изместване“ на червата, при което по много по-мощен начин в сравнение с всички лекарства и инсулин се премахват щетите върху бета-клетките, които стоят в основата на захарния диабет. Операцията е лапороскопска и се извършва през няколко малки отвора, без разрез на корема.

„Няма голям разрез и белези, само 5 дупчици на корема“, разказва Садитин. За него всичко се е развило светкавично бързо, защото без колебание е взел решението да се подложи на операцията. Всичко се е случило само за седмица в Истанбул – докато му правели изследванията останал в хотел, а след това е настанен в болница „Медикал Парк“. „В България да влезеш в болница е доста стресиращо. В Турция болницата прилича на хотел – имаш луксозна обстановка, място за придружител и преводач, който помага за връзката с медицинския персонал“, разказва Садитин. Всички изследвания и манипулации се правят на място и не се налага да обикаляш, допълва той. Твърди, че за целия си престой в „Медикал Парк“ не е видял и една намръщена медицинска сестра – всички са усмихнати, любезни и готови да помогнат. Операцията е продължила 4-5 часа. Известен дискомфорт имало първите ден-два. В понеделник пациентът е обратно в България и дори настоява да шофира по пътя към дома си.

Сега Садитин периодично се консултира с лекаря онлайн, а на третия месец му предстои контролен преглед и изследвания. Междувременно се радва на свободата да яде каквото поиска.