Феодорина Ляскова
Най-честата причина е нарушено усвояване поради атрофичен гастрит
Витамин В12 е жизненонеобходим както за общото здравословно състояние на човека, така и за отделни органи и системи като нервната и кръвотворната система. Той е важен фактор за ДНК синтеза на бързо делящите се клетки и по-специално на клетките, свързани с кръвотворенето и тези в стомашно-чревния тракт. Дефицитът зачестява, и то при млади хора. По-често е свързано с начина на хранене, с преминаване на все повече хора към веганска диета, което налага допълнителен прием на витамини, предупреди д-р Лъчезара Шемелекова от клиниката по хематология на УМБАЛ “Александровска”.
Остър недостиг на фолиева киселина се среща по-често при хора, които имат непълноценно хранене, не ядат достатъчно зеленчуци, плодове, фибри, ядки. Основен източник на фолиева киселина са зеленолистните зеленчуци.
За дефицит на В12
се говори при
стойности под
200 pg/ml,
но може да има разлика в референтните стойности на различните лаборатории. Най-честите прояви са анемичният симптом (мегалобластна анемия) и неврологичната симптоматика. Понякога неврологичната симптоматика може да предхожда анемията.
За анемията са характерни оплаквания като отпадналост, лесна уморяемост, недостиг на въздух, сърцебиене, бледа кожа и лигавици, дори лек жълтеникав оттенък. Възможна е и атрофия на лигавицата на езика, която се зачервява и създава неприятни усещания по време на хранене като парене и болка. Може да има и стомашно-чревна симптоматика, тъй като се засягат клетки от стомашно-чревния тракт. Пациентите се оплакват от тежест, гадене, подуване на корема, диариен синдром, липса на апетит и в някои случаи може да се наблюдава намаляване на теглото.
Неврологичната симптоматика се изразява в изтръпване на ръцете и краката, нарушено равновесие. При по-възрастни хора е възможна проява на деменция , на психози или депресия. Затова, ако има смущения в паметта, е добре да се изключи дефицит на В12.
За да се установи анемията, се прави стандартна кръвна картина. При В12 и фолиев дефицит анемията е макроцитна хиперхромна. В някои случаи може да има не само нисък хемоглобин, но и понижено ниво на левкоцити и тромбоцити, макар че те не са в много ниски стойности. Анемичният синдром може да бъде и много тежък, но пациентите обикновено се справят дори и при много ниски стойности на хемоглобина, тъй като процесът тече бавно във времето. При съмнение за такъв тип анемия е необходимо допълнително изследване на серумно ниво на В12 и фолиева киселина.
Най-честата причина за В12 дефицитната анемия е нарушена резорбция на В12. В повечето случаи се касае за атрофичен гастрит. Определен тип клетки на стомашната лигавица синтезират вътрешен фактор, който се свързва с В12 и е необходим за резорбцията му. При атрофичния гастрит този фактор не се синтезира и В12 не може да се резорбира. Това нарушение се среща най-често при възрастни пациенти.
Когато дефицитът на В12 се дължи на атрофичен гастрит, той в повечето случаи е с автоимунен произход, т.е. има автоимунно увреждане на стомашната лигавица. Установено е, че този дефицит по-често се среща и при пациенти с друг тип автоимунни нарушения – например диабет тип 1 и тиреоидит на Хашимото. Тъй като витамин В12 се усвоява в тънките черва, и то в крайния им отдел, всякакви заболявания, които ги засягат, също пречат на резорбцията му.
В12 дефицит може да се предизвика от недостатъчен внос с храната, което се среща сравнително рядко. По-вероятно е това да се случи при хора на строга вегетарианска диета – веганите, които не консумират и млечни продукти. Средно периодът, за който може да се развие В12 дефицитна анемия, е от 3 до 5 години. Ако не се вземат мерки навреме, не е изключено да се стигне до анемичен синдром и сериозна неврологична симптоматика. Важно е да се знае, че анемията е обратима, когато се започне лечение, докато при неврологичните нарушения, ако не се реагира адекватно, пациентът може и да не се възстанови напълно, предупреждава д-р Шемелекова. Не е изключено лечението да се насочи към друг неврологичен проблем, но когато е наличен и анемичен синдром, диагностиката няма как да се сбърка.
При пациенти с
деменция
задължително се
изследва и
ниво на В12,
тъй като това може да е една от причините за паметовите смущения.
Анемиите, предизвикани от дефицит на фолиева киселина и на витамин В12 спадат към т.нар. мегалобластни анемии и са сходни. Но при фолиево-дефицитната анемия липсват характерните неврологични симптоми, които се срещат при В12 дефицитна анемия. Понякога, ако пациент е с В12 дефицитна анемия и се започне лечение с фолиева киселина, а не с В12, възможно е анемичният синдром да се подобри, а неврологичната симптоматика да прогресира. Затова, преди да се започне лечение, трябва да се изследват нивата на В12 и на фолиева киселина.
При дефицит на В12 и фолиева киселина се увеличава концентрацията на хомоцистеин в кръвта, а това се свързва с по-висок риск от атеросклероза и увреждане на съдовете, съответно по-голям риск от миокарден инфаркт, инсулт, сърдечни заболявания. Но лечението с фолиева киселина и В12 при повишени нива на хомоцистеин не намалява честотата на сърдечните увреждания, някои проучвания показват, че може да намали риска от инсулт.
Предполага се, но не е напълно доказано, че на пациенти с някакво злокачествено заболяване не бива да се дават В12 и фолиева киселина, ако няма сериозна необходимост от това, тъй като те могат да увеличат риска от прогресиране на заболяването.
На бременни
не се предписва,
освен ако не е
установен дефицит
При бременните жени по-чест е дефицитът на фолиева киселина. Те трябва да вземат фолиева киселина профилактично през първите три месеца от бременността, за да се намали рискът от увреждане на невралната тръба при плода. В12 не се предписва, ако не е установен дефицит.
При деца дефицитът на В12 се среща рядко и най-често се дължи на генетично нарушение в обмяната или усвояването на витамина. При тях по-често се наблюдава дефицит на фолиева киселина, особено при по-бързо израстване.
Основен източник на В12 са месото и млечните продукти, яйцата. При хора, които са вегани, се налага допълнителен прием в таблетна форма или мускулни инжекции. При пациенти с нарушена абсорбция се предпочита мускулно инжекционно приложение на В12.
Тези пациенти трябва да знаят, че след като се нормализира нивото на хемоглобина, трябва да останат на поддържащо лечение, защото, ако се спре приемът му, след 3 до 5 години отново ще се стигне до неговия дефицит.
Коментари