Веднъж това става с намаляване на парите за лечебните заведения, втори път – по легла и диагнози. Няма единни критерии за орязването на леглата, на места намалението е 60 процента. Лекарският съюз настоява за мобилност при използването на леглата в рамките на една болница, така че да не бъдат връщани пациенти, казва зам.-председателят на БЛС проф. Огнян Хаджийски.
Националната здравноосигурителна каса няма единна методика за определяне на броя на леглата в отделенията, с които сключва договор, и всяка районна здравна каса решава сама за себе си според различни критерии и намалява леглата с 2-5 процента. Вчера беше съобщено, че на места намалението достига 20-40 и дори 90 процента, каза пред БНР проф. Огнян Хаджийски, зам.-председател на Българския лекарски съюз и началник на Клиниката по изгаряния в „Пирогов”.
Ръководството на професионалната организация събира информация за положението във всички болници и ще я обобщи, когато получи всички данни.
„Дойде информация от Смолян - най-голямата болница там има намаление на леглата с 30 процента, в Златоград и Мадан - също, в болницата в Девин от 65 легла остават само 24. Аз съм бил в този край, придвижването на хората от място на място е наистина трудно и не знам как ще излезем от тази ситуация”, даде примери проф. Хаджийски. Според него вторият голям проблем е отпускането на средствата от НЗОК за районните здравни, „защото парите отново са разпределени по някакъв си техен начин” В болница „Христо Ботев” във Враца например за месец май 2016 г. били изпратени 177 189 лв. по-малко в сравнение с май 2015-а. На базата на какво, не е ясно, коментира проф. Хаджийски.
Така реално се налагат лимити – веднъж като пари, втори път с определянето и фиксирането на болнични легла, т.е. лимитиране по диагнози. Това е причината лекарският съюз да настоява за мобилност при използването на леглата в рамките на една болница, така че да не бъдат връщани пациенти, обясни той.
„Няма лекар, който да остави човек на улицата при 20 запълнени легла, независимо, че е 21-ият пациент. Трябва да се правят въртележки, неща, които нормално не би трябвало да се случват. При запълнени легла, но при наличие на свободни операционни, даден пациент не може да бъде опериран и отива да търси друга болница, където да чака да бъде опериран”, каза още зам.-шефът на БЛС. Според него дълговете на болниците се натрупват не от неправилно менажиране, а заради правото на избор и увеличеното търсенето на конкретни болници заради специалистите в тях. Затова лекарският съюз, който в крайна сметка не подписа догорора с НЗОК, е държал определянето на броя на леглата да става на базата на статистиката от миналата година, но това е било отхвърлено.
Коментари