На световния конгрес по акупунктура в София показваме диагностика по ухото и неврална терапия, казва д-р Емил Илиев, председател на дружеството по традиционна китайска медицина
-Д-р Илиев, организирате световен конгрес по акупунктура в София от 10 до 12 юни. Какви специалисти очаквате?
- През 1983 г. България бе домакин за първи път на световен форум по акупунктура. Сега ще бъде второто събитие от такава величина, но на другата международна организация - ICMART. Това е Международната асоциация по медицинска акупунктура и свързаните с нея техники, която обединява лекарите, практикуващи иглотерапия, и е доминирана предимно от европейци. Идеята за тази организация се роди тъкмо на първия конгрес в София през 1983 г., когато проф. Йоханес Бишко от Австрия и други участници решиха да я създадат. В края на октомври същата година бе първият неин конгрес. Българското дружество по традиционна китайска медицина е член и на тази, и на другите световни организации по акупунктура.
Досега са регистрирани участници от 39 страни, сред които от Китай, САЩ, Канада, Индонезия, Бразилия, Колумбия, Венецуела, Мексико, от всички европейски страни, Русия, от някои арабски страни. Лекторите са водещи световни специалисти и преподаватели като Йошаки Омура от САЩ, проф. Франциско Лозано от Мексико, Чин Чан от Австралия и др. Сред най-интересните теми са “Профилактика и лечение на автоимунни заболявания с акупунктура” и за приложението на акупунктурата при лечението на онкологични заболявания.
В отделна секция ще бъдат представени възможностите на иглотерапията при лечението на наднорменото тегло.
Предвидили сме и семинар за лечение на болкови синдроми чрез неврална терапия. Това е широко практикуван метод в Германия и Австрия, известни лектори оттам ще го представят в отделен курс.
- Кои са новаторските области, на които са посветени презентации?
- В развитите страни една от най-активните области в момента е приложението на иглотерапията и други свързани методи в онкологията - като комплементарна терапия, допълваща. Не става дума да се лекува рак само с тези методи, а те да подпомагат основната терапия и да минимизират нейните тежки странични явления. По времето на мандата на онколога проф. Иван Черноземски като здравен министър бях негов съветник. Той много искаше да се въведе такава програма и у нас - за развитие на алтернативните методи, каквито клиники има в цял свят. За съжаление, в напрегнатото ежедневие не успяхме да реализираме тези идеи. Сега на конгреса има отделна сесия по тази тема и онколозите са добре дошли да чуят данни от световния опит.
- Какви други модерни приложения на акупунктурата ще бъдат представени?
- Едно от традиционно силните направления в иглотерапията е борбата с болката при различни състояния, където тя е доказано ефективна. Особено известно е приложението при различни типове главоболие, мигрена - при това заболяване акупунктурата е призната като основен терапевтичен подход от Световната здравна организация.
Много интересно направление е аурикулодиагностиката и терапията - поставяне на диагноза чрез “разчитане” на формите на ушната мида. Темата ще представи на отделен семинар проф. Надя Волф, преподавател в университета в Париж, гостуващ преподавател в “Харвард медикъл скул” в САЩ. Тя, като погледне ухото и като изследва чувствителността на акупунктурните точки по него, може да опише много патологични процеси в тялото, да постави диагнози. Ще представи и подходите за лечение според тези находки.
Специална секция е отделена за ветеринарни лекари. Акупунктурата се използва сериозно във ветеринарната медицина в последните 20 г. У нас също има няколко обучени ветеринари от София, Стара Загора и др., които запалихме на нашия национален конгрес преди 5 г. Ще бъде показан филмов материал за приложението на иглотерапията при животни.
- Предвидени ли са консултации и демонстрации на живо по време на конгреса?
- Да. Ще има международни консилиуми за тежко болни пациенти. Тези дни например се обади мъж, който след операция на гръбнака е получил парализа и на двата крака и не може да ходи. За него ще има консултация да видим дали някой световен експерт ще се наеме да го възстанови и да обясни как.
- В днешната ситуация на здравеопазването какво е мястото на иглотерапията и свързаните методи - със силни традиции у нас?
- За съжаление, общият разпад в сектора се отрази и на акупунктурата, която бе добре поставена в държавната система. Сега тя е изцяло на частния пазар. Днес й е отредено място само към структурите по физиотерапия, но те нямат обучени кадри. Клиничната акупунктура не се развива, здравната каса не плаща дори частично процедури, въпреки че постоянно пращаме писма. Дори не ни отговарят. У нас никой от управляващите здравеопазването не проумява, че акупунктурата може да свърши няколко важни неща, които да доведат и до икономия на средства. В онкологията може да снижи сериозно разходите по лечението. Знаем, че в тази област се харчат колосални средства, често без никакъв ефект. Наскоро близък приятел даде 46 000 евро за лечение в известна турска болница, където впоследствие почина от белодробен рак. Други приятели плащаха по 6000 евро за ампула от уж много ефективно лекарство, направиха 6-7 инжекции, но жената почина въпреки консултациите в чужбина. Много по-добре е тези средства да се вложат в ранно откриване на рака, да се изградят компетентни центрове за ефективно лечение. У нас хората си знаят само химиотерапия, на едни дават лекарства, на други не дават и така вървят нещата. На конгреса ще бъде представен опитът от комплексния подход в онколечението на САЩ, Мексико и др.
При нас идват основно болни, които са опитали възможностите на традиционната медицина, не са получили желания резултат и търсят алтернатива. Най-често идват хора с болкови синдроми, онкоболни, разочаровани от другата медицина. С иглотерапията добре се повлияват състояния на имунен дефицит, както и другата крайност - на имунна хиперактивност, каквито са алергиите. Алергиите много добре се лекуват с акупунктура, пациентите и с кожни форми, и с дихателни се увеличават. Помагаме и при състояния като шум в ушите, миниеров синдром и др.
- Прилага ли се иглотерапия при деца?
- Да. Това е любимият метод за лечение на дъщеря ми. Децата обичат акупунктурата,
защото усещането е приятно и не боли. Може да са наплашени в началото, като видят бяла престилка, но като опитат и се убедят, че не боли, са много добри пациенти.
- На какъв принцип работи иглотерапията?
- За китайците акупунктурата е обединено понятие - наричат я “убождане и затопляне”, а те понякога дори обгарят точката и оставят белези. В Европа това е недопустимо и точките само приятно се затоплят. У нас под акупунктура се подразбира убождане с игли. Разбирането на китайците е, че чрез външните методи убождане и затопляне могат да влияят на вътрешността на тялото. Така регулират енергията чи - условно казано, защото понятието “чи” е много обхватно, не значи само енергия. Всъщност това е понятие за жизнената сила. Нея можем да променим чрез акупунктура - да я засилим, да я намалим някъде, ако трябва, да я насочим, да я балансираме. Целта е да направим така, че потокът на “чи” да бъде регулиран в тялото - това е състоянието на здраве. Разбира се, някои състояния не могат да бъдат повлияни по този начин. Иглотерапията има дори противопоказания - при много изтощени хора не се прилага. При анорексия например, в началния етап никога не се използват игли, а точките първо се нагряват с мокса (пелинови пури), за да се внесе енергия.
Проблем у нас е, че пациентите могат да попаднат и на хора, които не са специалисти, не са обучени, не са лекари. В България от над 440 обучени иглотерапевти преди в момента реално практикуват към 120.
Коментари