Функция на сетивата е да ни предоставят информация от околната среда благодарение на която можем да извършим целесъобразно действие или да вземем правилно решение. Способността да чуваме е съществена част от нашия живот, която повечето хора имат за даденост. Почти никога не се засмиляме за важната роля, която ухото, като сложен орган, играе в живота ни. Умението да чуваме е важно за ежедневната комуникация, свързва ни със света, позволява ни да общуваме пълноценно с роднини, приятели и колеги. Какво се случва, когато започнем да недочуваме?
При настъпването на слухова загуба мозъкът ни се приспособява към новата ситуация и компенсирана слабите сигнали, които идват от ушите ви. Така неусетно забравме как сме чували и не осъзнаваме, че имаме загуба на слуха. Това, което забелязваме е, че много аспекти от ежедневието ни биват затруднени – пълноценното общуване с близки, телефоните разговори и гледането на телевизия. Животът се превръщав поредица от изпитания, чието продоляване става все по-трудно. Това е причината хората със слухова загуба да се самоизолират социално, а качеството им на живот да намалява осезаемо. Днес загуба може да бъде преодоляна успешно. Важно е да се има предвид, че колкото по-рано я откриете, то толкова по-добри и навременни мерки ще успеете да вземете.
Един на десет възрастни страда от шум в ушите, близо 150 000 възрастни българи са с недиагностицирана загуба на слуха. Често възрастните хора вече не могат да чуват тихите гласове и високочестотните звуци, трудно различават съгласните в думите.
По-голямата част от слуховите увреждания са свързани с вътрешното ухо. Най-честата причина е естественият процес на остаряване. Силният шум, някои лекарства или фрактури на черепа могат също да повлияят негативно на способността да чуваме. Тези въздействия увреждат косместите клетки и засягат предаването на звукови сигнали към слуховия нерв. В повечето случаи увредите на вътрешното ухо не подлежат на медицинска намеса. Този тип слухова загуба може да бъде коригирана със слухови апарати.
Как да разберем дали чуваме добре?
Струва ли ви се, че хората мрънкат?
Налага ли ви се да усилвате звука на телевизора?
Намирате ли за по-лесни за разбиране мъжките гласове в сравнение с женските или детските?
Трудно ли ви е да чуете звънеца на вратата или телефона си?
Когато сте сред повече хора или в претъпкан ресторант, трудно ли ви е да следвате разговора?
Склонни ли сте да ограничавате социалните си занимания, защото ви е трудно да чувате и общувате?
Някой от близките ви споделял ли ви е, че може би имате проблем със слуха си?
Ако сте отоговорили с „да“ на един или повече от въпросите, трябва посетите Център за слуха Фонио, за да си направите тест на слуха и да получите консултиране от специалист по слухопротезиране, който да Ви посъветва какви мерки да предприемете.
Коментари