Д-р Чавдар Еленков, дм, Клиника по урология, УМБАЛ "Александровска"
Отговаря на въпроса на К. Я.
Честото уриниране е симптом на множество заболявания на долните пикочни пътища (простатна жлеза и пикочен канал).
Най-често срещано заболяване е доброкачественото уголемяване (аденом) на простатата, което засяга предимно мъже над 60-годишна възраст. Изявява се с често нощно уриниране. Диагнозата се поставя след лекарски преглед и ехографско изследване на жлезата. Други заболявания с подобни симптоми са злокачествените тумори на простатата в напреднал стадии.
Възпалителните заболявания на простатната жлеза също дават такива оплаквания. Те най-често са в резултат на болести, предавани по полов път. Диагнозата се поставя предимно с микробиологични изследвания на урина и еякулат (семенна течност).
Стесненията (стриктури) на пикочния канал при мъжа причиняват затруднено и често уриниране. Стриктурите са вродени и придобити вследствие на травма, възпалителни заболявания и хирургични манипулации. Диагнозата се поставя с контрастни рентгенови изследвания, уродинамични изследвания и цистоскопия (оптичен оглед) на пикочния канал.
В зависимост от причината честото уриниране се лекува консервативно (възпалителни и доброкачествени заболявания на простатата) или оперативно по преценка на уролога.
При простудни заболяване също е възможно да се появи често уриниране, което понякога е съпроводено с парене, но то бързо отшумява.
Коментари