Колко мога да пия и после да карам кола? Този въпрос сигурно си задава почти всеки шофьор. Изобщо не го правете, категорични са токсиколози и катаджии.
Защото и най-точният калкулатор за пресмятане на алкохола може да ви изиграе, тъй като скоростта на разграждане на въпросните промили зависи не само от килограмите, възрастта и височината на човека. Тя се влияе и от моментното му състояние.
И все пак е добре да имате представа коя е най-голямата чашка, която може да изпиете, без да стигне до границата от 0,5 промила алкохол в кръвта.
Този въпрос явно не са си задали или не са си отговорили доста известни българи, които бяха хванати почерпени зад волана и затова изгубиха книжките си. Актрисата Елена Петрова няма да е шофьор за 1 година, а футболистът Гара Дембеле - за 9 месеца.
Според специалисти от автомобилния бранш, ако човек е здрав, той разгражда алкохола със скорост 0,1-0,16 промила за час.
Или един промил ще се разгради за около 10 часа. Токсиколози обаче твърдят, че това става за 12 часа.
Дори с разрешените 0,5 промила рискът шофьорът да попадне в пътно-транспортно произшествие се увеличава с повече от три пъти. Ако концентрацията е 1,5 промила, то опасността е вече 25 пъти.
Трезвеникът е способен да възприеме за 1 секунда до 18 дразнителя и да реагира адекватно на тях. Дори малките количества алкохол удължават времето на тъй наречената мигновена реакция от 5 до 10 пъти.
При ниво на алкохола от 0,5-0,8 промила зрението е засегнато, което води до забавена реакция при червен сигнал и стоп светлини. Шофьорът е склонен да кара прекалено бързо или да преценява грешно разстоянията. При ниво на алкохола над 0,8 промила зрението е толкова засегнато, че човекът зад волана може да не забележи навреме по-малък от колата движещ се предмет, пешеходци или дори паркирани автомобили.
Какво означава промилът? Степента на опиянение след употреба на алкохол зависи от количеството му в кръвта на човека.
Това количество се измерва с промили, като един промил (една хилядна част) съответства на съдържанието на 1 г чист алкохол в 1 литър кръв.
Жените са в по-лоша позиция с чашката, ако ще сядат зад волана. Доказано е, че те се напиват по-бързо и изтрезняват по-трудно от мъжете. Според различните източници причините за това са много разнообразни, но като че ли всички се обединяват около факта, че женското тяло съдържа около 10% повече мазнини от мъжкото и относително по-малко количество вода. Друг фактор е големината на тялото - колкото е по-голямо, толкова по-бързо разгражда алкохола.
Дама на 35 години се вижда с приятели. Пие едно малко, колкото да не е без нищо. Знае, че след това ще шофира. Колко алкохол ще вкара в кръвта си и дали, ако я проверят с дрегер, ще изгори? Как да закове 0,5 промила, които са разрешените по закон.
Жената е висока 176 см, тежи 65 кг. В добро здравословно състояние е. Пие рядко. Ако вкара тези данни в многото електронни калкулатори за алкохол, то ще се получи, че граничните промили при нея ще се набавят с 538 мл бира, с градус 5 на сто, или с 257 мл вино, с градус 10,5 на сто, или с 68 мл твърд алкохол с 40 градуса. Проверката с друг калкулатор показва, че ако дамата се качи в автомобила веднага след като е пила, то алкохолът в кръвта ще е 0,5449 промила. След един час той ще е 0,52 промила, след два часа 0,51, чак след три часа ще падне под границата - на 0,49, и на петия час ще бъде 0,46. Така че тези калкулатори са точни по-скоро на теория, не се кълнете в тях и не ги изпробвайте на пътя.
Момиче на 25 г., което е едва 43 кг и е високо 159 см, може да си позволи халба бира от 438 милилитра или вино 210 мл.
С уиски или друг твърд алкохол трябва да внимава, защото 0,5 промила тя ще ги набави с 55 мл. Тъй като това е на границата, по-добре да не го прави, тъй като тези 0,5 промила могат да се окажат примерно 0,54 и отгоре.
При мъжете е по-различно. Младеж на 25 години, висок 181 см и с тегло 81 кг ще докара въпросните 0,5 промила със 102 мл твърд 40-градусов алкохол, с 813 мл бира или с 389 мл вино. Мъж на 52 години, на когото кантарът му показва 90 кг, а височината му е 175 см може да си позволи голяма ракия. 104 грама твърд алкохол (40 градуса) му докарват въпросните 0,5 промила. Позволено му е с някой друг грам повече бира от младежа - 830 мл, и пак няколко глътки повече вино - 389 мл.
Коктейлите маскират вкуса на пиенето, но са опасни
"Пих един сладък коктейл, изобщо не усетих алкохол в него, а после ме спряха и дрегерът показа над 0,5 промила. Тази ситуация е реална, тъй като сладките алкохолни напитки имат качеството да замаскират вкуса на алкохола, но обикновено го съдържат в не по-малко количество от останалите питиета. Не се залъгвай, ако пиеш неумерено, ще бъдеш точно толкова пиян, както, ако беше пил друга напитка. Това се казва в съвети на "Каменица".
Ако сте на парти и те окуражават да пийнеш нещо, ползвай следната хитрина - сложи повече ледени кубчета в чашата си или ползвай по-малка чаша.
Алкохолът се неутрализира от организма със скорост от близо 1 единица на час. Една "единица" алкохол приблизително е равностойна на 1/4 литър бира или чаша вино. Оставяй си достатъчно време между питиетата, прави пауза. Спри да пиеш доста преди края на купона - дай време на черния си дроб да "изгори" част от консумирания алкохол. През последните два часа пий само безалкохолно, съветват препатили. (24часа)
Коментари