Д-р Анастас Чапкънов има прякор, наричаме го Любезния, казват със симпатия за него колегите му от Университетска болница "Св. Георги" в Пловдив. Лекарят, който работи в гръдно-коремна хирургия, е поредният номиниран от пациентката Мария Георгиева като специалист, на когото болните могат да се доверят. Той е не само добър професионалист, но и чудесен човек, пише жената до редакцията.
Любезен съм или поне се опитвам да бъда търпелив с хората, макар че и на мен понякога ми пада пердето, обясни д-р Чапкънов. Изпуснал си нервите, когато 2 часа след полунощ на дежурство в кабинета връхлетял 18-годишен младеж с болки в корема. Състоянието му не било спешно и той го попитал: "Защо идваш сега, моето момче?" Отговорът бил: "Ами, минавах оттук!" Избухвал и при посещение на неосигурени, които търсят консултация нощем и се опитват да мамят, че са зле.
Все пак тези случаи са редки, а пациентите се нуждаят от топло отношение и грижи. “Смятам, че лекуваме освен с професионализъм и с внимание, защото хората идват с проблеми, стресирани са, чувстват се несигурни и искат да им помогнем. Не знаят какво може да им се случи, а от лечението зависи дали ще живеят", коментира лекарят. Д-р Чапкънов е убеден, че доверието на пациента подпомага терапевтичния процес.
По-тежко е, когато не можем да излекуваме човека и единственото, което му даваме, е доброто отношение, казва медикът. В момента има пациент - болен от рак пенсионер в последен стадий. Опериран е, провел е химио- и лъчетерапия, но заболяването се развива. Идва в клиниката, за да му направят пункция, която облекчава състоянието му за месец-два. Вярва на д-р Чапкънов и след всяко посещение си тръгва усмихнат, макар да знае, че заболяването е сериозно. Неотдавна в клиниката от рак на белия дроб починал мъж на 43 г. “Туморът беше обхванал трахеята и човекът се задушаваше, но му слагах медикаменти. Не знам доколко са му помагали, но видимо се подобряваше, като вляза при него”, връща лентата докторът.
Проблемът на пациентите с онкологични заболявания е, че идват в напреднал стадий и лечението им е предизвикателство за хирурзите, смята д-р Чапкънов. При мнозина процентът на разсейките е толкова висок, че терапията приключва с диагностиката и определяне на стадия, след което се насочват за химио- или лъчелечение.
Българинът не знаел как да реагира при тревожни симптоми. Системата обаче също е тромава. Често направления за консултация се дават чак за следващия месец, но при пациенти с рак всеки ден забавяне е фатален. Около 3800 онкоболни и други 500 пациенти минават през клиниката всеки месец.
В момента д-р Чапкънов се бори за живота на 60-годишен хасковлия, който от дълго време имал кашлица и температура, но бил лекуван в дома си. Симптомите ескалирали и постъпил в болница, а след месец и половина бил препратен в пловдивската клиника. След операцията д-р Чапкънов разбрал, че болният не е търсил квалифицирана помощ по-рано. Разбирам го, достъпът до нея не е лесен, както би трябвало, коментира хирургът.
В последните години д-р Чапкънов се занимава повече с гръдна хирургия. Разказва уникален случай с 21-годишна ромка от с. Динк. Жената постъпила с болки в корема. Направили й ехография и установили, че има кучешка тения. Когато я отворили, се втрещили - нямало незасегнато място. Само от черния дроб извадили 40 кисти на кучешка тения. Още толкова имало на бъбреците, под мишниците, в млечните жлези, в меките тъкани. Извадили големите, които предизвикват оплаквания, и възпалените - общо над 200 . Останалите лекували с медикаменти. Жената се възстановила за десетина дни. Разбрал от нейни близки, че сега работи в Испания. Тя, както повечето заразени с ехинококоза, не знае как е заболяла, защото не е нужен непременно контакт с куче. Тенията е болест на мръсните ръце и неизмитите зеленчуци и плодове.
Друг запомнящ се случай е 30-годишна жена, която загубила десния лоб на белия си дроб на 14 г. след възпаление. Страдала от постоянна кашлица, отслабнала до 40 кг, храчела гной.
Д-р Чапкънов направил торакопластика, при която отстранил 6 ребра отдясно. Сега възпалителният процес е излекуван, макар че жената останала с козметичен дефект - гръдният й кош хлътнал.
Визитка
Д-р Анастас Чапкънов е главен асистент в клиниката по гръдно-коремна хирургия на Университетска болница "Св. Георги". На 46 г. е. Завършва медицина в Пловдив. След дипломирането си 3 г. е работил в Онкологичния диспансер. Печели конкурс в клиниката и оттогава работи тук. Има три специализации - по обща и гръдна хирургия и по онкология. И двамата му родители са медици - баща му е кардиолог в Университетска, а майката е преподавател и шеф на катедрата по хистология.
Коментари