Отговор на въпроса на Цветана Тодорова.

Острият трахеит представлява възпаление на лигавицата на трахеята. По-често протича в съчетание с възпаление на бронхите като трахеобронхит или като ларинготрахеобронхит, когато се засяга и ларинксът.

Това състояние се среща често при децата поради тясното субглотисно пространство и води до обструкция (запушване) на горните дихателни пътища, която може да протече драматично със задух, цианоза (посиняване), стридор. Много често преди стридора сепоявява дрезгав глас и кашлица, която има лаещ характер. При възрастните заболяването протича обикновено по-леко - първоначално с хрема, към която по-късно се прибавя и кашлица, която е суха, а по- късно става влажна с отделяне на жълти храчки.

Ако възпалителният процес се разпространи към бронхите и бронхиолите, може да се развие бронхиолит и пневмония, които могат да се проявят с мъчителна кашлица, задух, температура и обща отпадналост. Най-чести причинители на заболяването са вируси - парагрипни, аденовируси, ентеровирус и бактерии - стафилококи, стрептококи.

Трахеобронхит може да се развие в рамките на друго инфекциозно заболяване като грип, коклюш, морбили и др. При инхалиране на изпарения от киселини, основи, различни химически вещества, механичнно дразнене от прахове също може да се развие трахеобронхит.

Лечението на заболяването зависи от състоянието на пациента. При тежко състояние със затруднение в дишането трябва незабавно да се потърси лекарска помощ, особено важно при малките деца!

При леките случаи изключително важно е “пазене на леглото” - болният да остане в домашни условия със затопляне, прием на билкови и плодови чайове, антипиретици, прием на много течности, за да не се сгъстяват секретите.

Най-често заболяването протича благоприятно. За предпазване от трахеобронхит изключително важно е да се поддържа добър имунитет чрез рационално хранене, спортуване и позитивно мислене.