Отговор на въпроса на Силвия Иванова.

Статините са група лекарства, които се използват за намаляване на холестерола и неговите съставки. Това води до понижаване на риска от исхемична (коронарна) болест на сърцето, сърдечен инфаркт и смърт. Тези лекарства са жизнено важни за хората, преживели инфаркт, с поставени стентове или байпаси и се приемат цял живот.

За съжаление статините имат някои сериозни странични действия и по тази причина те трябва да се приемат само след консултация със специалист и при постоянен лекарски контрол. Целта е да се прецени съотношението полза-вреда от лекарството и да се правят нужните корекции според състоянието на всеки пациент. Нежелани реакции могат да се проявят при всеки пациент, приемащ статини, но по-застрашени са болните, които приемат по-голямо количество лекарства, диабетици, бъбречно и чернодробно болни, жени и хора над 65 години.

Най-честото странично действие на статините е слабост и болки по мускулите. Те могат да бъдат леки, но могат да затруднят движението до невъзможност за изкачване и на няколко стъпала.

Най-тежкото усложнение, макар и много рядко, е рабдомиолизата (разпадане на мускулна тъкан) и освобождаване на миоглобин (мускулен белтък) в кръвта. Това може да доведе до силни мускулни болки, увреждане на черния дроб, бъбречна недостатъчност и в много редки случаи дори до смърт. Това усложнение се получава, когато дозата на статините е висока или се приемат в комбинация с други лекарства, а дори и храни, например грейпфрут.

Известно е, че употребата на статини може да доведе до повишена продукция на ензими от черния дроб. Ако тя е в лека степен, не е проблем да се продължи лечението, но ако повишението на ензимите е 3 пъти над нормата, е за препоръчване лечението да се спре и лекарят да реши как и с какви лекарства да продължи.

Страничните ефекти на статините по отношение на черния дроб протичат обикновено без оплаквания и това налага да се изследват чернодробните ензими 1,5-2 месеца след началото на лечението с вземане на кръв в лаборатория и след това на всеки 3 до 6 месеца според резултатите и решението на лекуващия лекар.

По-редки и по-малко значими са страничните прояви от страна на стомашно-чревния тракт - гадене, метеоризъм, диария или запек след прием на статини. За да се избегне провокирането на тези симптоми, е препоръчително статините да се приемат вечер по време на хранене. Другите странични прояви на статините не са толкова специфични за тях, например кожни (зачервявяне, сърбеж) или неврологични и невинаги може да се докаже връзката им с тези лекарства.

Въпросите, които трябва да се обсъдят с лекуващия лекар при странични прояви на статините, са:

-Да се спрат ли тези лекарства за 10-15 дни и да се определи наистина ли те са причината;

-Да се сменят ли с други статини;

-Да се промени ли дозата;

-Да се сменят ли статините с други лекарства, понижаващи холестерола;

-Каква да бъде физическата активност при мускулни прояви.

Засилените странични действия при комбинирането на статини с грейпфрут, амиодарон, гемфиброзил, антибиотици, антидепресанти и имуносупресори изискват да се проведе консултация със специалист кардиолог и да се прецени как е необходимо да се провежда лечението.