Отговор на въпроса на Мариана Стоянова
Трябва. Носните полипи запушват носа, но произхождат от синусите. Успоредно на страничните граници на носа има етмоидални клетки. Големите групи синуси се развиват около смяната на горните зъби като въздухоносни кухини. Тогава имат очертани граници, но са изпълнени с гъбесто костно вещество и са само като малки цепки.
Ключово място за развитие на носните полипи са етмоидалните синуси, които са като пчелна пита в близост до носа и орбитата. Те боледуват при всяка по-тежка хрема.
Инфекциозните хреми не довеждат до образуване на полипи. Това става като усложнение на алергичните хреми. При тях лигавицата задебелява, слузните жлези претърпяват кистозна трансформация, секретът се задържа в тях и етмоидалните клетки не могат да се дренират. Носните кухини не са стерилни и бактериите от тях се чувстват комфортно и причиняват хроничен етмоидален синуит. Именно той е причина за образуване на полипи. Затова при курс с антибиотик, кортикостероиден или противоалергичен препарат полипите в началото се свиват, но не изчезват. По силата на гравитацията отново се пускат в носната кухина и влошават дишането. Те са натоварени с антигенни частици и следващото по тежест усложнение на алергията е бронхиална астма. По тази причина носните полипи трябва да се отстраняват.
Широко разпространена е мълвата, че операцията им прави рецидивите по-чести. Погрешно. Премахването им подобрява дишането през носа, но не премахва нито алергията, нито инфекцията, т.е. причините за рецидив остават. Затова пациентът трябва да приеме продължително следоперативно лечение. В някои болници оториноларингологичните отделения имат ендоскопска техника за отстраняване на полип и специална апаратура, която ги смила и изсмуква, като се отварят, почистват и етмоидалните клетки.
Обикновено в юношеска или млада възраст в един от максиларните синусисе образуват кистозноизроден полип, който на краче се промушва през естествения отвор на синуса към носа. Попада в задната му част и запушва носоглътката. В началото човек може да диша през едната носна половина, от която произхожда полипът, но той бързо нараства и блокира изцяло носоглътката. Този полип се нарича хоанален и ако не се отстрани, човек въобще не диша през носа. В някои случаи поради рецидив се налага операция и на максиларния синус.
При рак на етмоидалните клетки поради лимфен застой и заеманото пространство от тумора около него се образуват полипи. За разлика от алергичните полипи, които са двустранни, тук става дума за едностранна локализация.
Коментари