Българите са неинформирани за вредите, които високото кръвно нанася на организма. Не търсят медицинска помощ дори при обезпокоителни сигнали и не се лекуват според съвременните стандарти. Тъжната равносметка е на проф. Светла Торбова, председател на Българската лига по хипертония. Затова оттам стартират просветна кампания, която цели да накара хората да се замислят върху риска от сърдечносъдови заболявания.

От 17 май до края на юни ще се проведе скрининг на рискови пациенти в 22 града. Нуждаещите се ще бъдат насочени към безплатна консултация с кардиолог. На сайта zdravenchas.org пък ще се публикува серия от лекции по темата. Ще има и онлайн консултации. Цялата кампания ще продължи 6 месеца, като целта е да се повиши информираността на хората за здравето им.

Само един на 70 души знае обиколката на талията си, а това е един от рисковите показатели за сърцето. Ако тя е над 80 см при жените и над 90 см при мъжете, опасността нараства. Хората предпочитат да пият някакви хранителни добавки, а не доказани и проверени лекарства, споделя впечатленията си проф. Торбова. Самолечението е изключително опасно, предупреди тя. Дори образовани хора, прекарали съдови инциденти, споделяли по време на безплатните прегледи, че от години не са стъпвали при лекар и сами си избират хапчетата. Проблемът бил в липсата на информация и грижа за собственото здраве. Нека хората се вгледат и преценят какво е реалното им здравословно състояние, призова тя.

Хипертониците у нас са близо 2 млн. души, като до 30% от тях изобщо не знаят, че са болни. Не случайно наричат високото кръвно тихият убиец - то идва без симптоми. Понякога хората усещат главоболие, но го отдават на други причини - тревоги или стрес. Само преглед при лекар може да разкрие истината.

Ако човек живее с кръвно, без да го лекува, има реален риск да се стигне до инсулт или инфаркт. С течение на годините то уврежда непоправимо кръвоносните съдове. Как точно става това, обяснява проф. Торбова.

Високите стойности влошават качеството на съдовете. Тъй като налягането е по-високо, стената им задебелява. Това е защитна реакция. Сърцето като помпа реагира по същия начин - и то задебелява. Влошава се качеството на работата му, защото мускулната му маса се увеличава и се нуждае от по-интензивно хранене, отколкото могат да му доставят кръвоносните съдове. Това несъответствие може да доведе до исхемични прояви - умора и слабост. Същото се случва и с мозъчните съдове и те задебеляват. Такъв съд вече е некачествен, има нарушена вътрешна повърхност на ендотелните клетки, казва кардиоложката. Тогава той не е гладък, а активно привлича клетки от кръвта, липиди и образува плаки. Натрупа ли се фиброзна плака, нейната шапка лесно може да се откъсне. Последицата е кръвоизлив, тромб, запушване и спиране на кръвооросяването в този сегмент. Пациентът е претърпял инфаркт или инсулт.

Когато кръвното вече се диагностицира, обикновено вече има такова задебеляване на сърцето или съдовете. Затова хипертонията се разглежда като болест на съдовете и сърцето, каза още проф. Торбова. Кръвното е само един маркер на болестта.

За съжаление лекарите, които са на първа линия в контактите с пациентите, невинаги са добре подготвени. Затова много пациенти отиват късно или изобщо не стигат до кардиолог

Само малко над 20% от българите получават съвременно лечение на хипертонията. В Европа този процент е средно 30-40.

За профилактика на сърдечносъдови заболявания масово се препоръчват малки дози аспирин. В последните години обаче се трупат проучвания, които сочат, че той трябва да се препоръчва по-предпазливо. Ролята му за вторична профилактика е голяма. А за първична - когато няма инфаркт или инсулт, ролята му не е достатъчнодобре очертана и трябва да се прецени внимателно балансът полза-риск. Ако има риск от кървене, не трябва да се прилага, съветва проф. Торбова. Не бива да се прилага и ако не е добре контролирана хипертонията, защото тогава рискът от кървене бил много висок.

В цял свят аспиринът заема много високо място при вторичната профилактика. Дава се на 90% от пациентите, прекарали сърдечносъдов инцидент. Статините са доста по-рядко използвани, въпреки че според специалистите от лигата по хипертония те са доста по-безопасни, а и с много повече ползи. От аспирина тя била само една - намалява се образуването на тромби.

Статините намаляват стесняващите кръвоносните съдове липиди и имат директно действие, което подобрява функцията на съдовете , особено при опасност от мозъчни инсулти. Тези предимства не се осъзнавали достатъчно дори от лекарите. Тази група лекарства не просто сваляли лошия холестерол, но и влияели благоприятно върху стената на съдовете.

Проф. Торбова категорично отхвърли спекулациите, че тези лекарства водят до лошо представяне в леглото. Съвременните медикамети нямат такъв ефект, подчерта тя. Напротив, по своя механизъм на действие те имат защитен за съдовете ефект - разширяват ги. “В крайна сметка сексът е свързан с изключително важен орган, който трябва да бъде кръвоснабден. Статините имат дори позитивен ефект, свързан с азотния окис. Той изключително важен, съдоразширяващ елемент, но с много кратко съществуване. Статините и много медикаменти срещу кръвно спомагат за образуването на азотен окис в организма. Ако не успеят да подобрят, в никакъв случай няма да влошат”, обобщи проф. Торбова.

Кръвното трябва да се мери на лакътя, а не на китката. Стойностите са различни и могат да подведат хората, предупреждава проф. Торбова. Повечето евтини апарати, които работят с батерийки, не се контролират от нито един орган. Така няма гаранция, че стойностите, които показват, са реални. Най-добре е човек да купува апарат, който мери кръвното на лакътя, и то от аптека, съветват специалистите.

При пушещите 15-годишни сме на първо място в Европа, коментира проф. Торбова. Данните са за 2010 г. Това е бомба със закъснител. По-късно тези хора са заплашени от редица болести.