Проф. Георги Едрев, специалист по уши, нос и гърло

Отговаря на въпроса на Христина Янева

Гласообразуването е сложен физиологичен акт, в който вземат участие централната и вегетативната нервна система, а изпълнителен орган се явява гръклянът (ларинкс).

В ларинкса истинските гласни връзки трептят една срещу друга и затварят ларингиалната цепка, като се образува глас. Острият ларингит най-често е вирусно заболяване, продължава десетина дни, преминава и гласът се възстановява напълно. При най-тежката му форма се явяват язвички по лигавицата на ларинкса, които силно болят, а при кашлица може да има в храчката дори жилки кръв. Поради това язвеният ларингит е единствената форма, която изисква антибиотично лечение. И тъкмо поради болките и тежестта на протичане в подсъзнанието на преболедувалия може да остане застойно огнище, което пречи на нормалното гласообразуване. Нарича се вегетоневроза, която довежда до непълни по обем движения на гласните връзки и гласът остава слаб, дрезгав или под формата на шепот. Ние не можем волево да контролираме вегетативната нервна система, но можем да я укрепим и преодолеем тази слабост. Необходими са консултация със специалист и гласови упражнения.

Не така прост е въпросът, когато е налице хроничен ларингит. Много хора са свикнали с по-дрезгав глас и едва при загубата (изостряне на възпалението или злокачествено израждане) вземат мерки. Става дума за две основни форми на хроничен ларингит - едната се нарича полипоиден ларингит, или оток на Райнке. Явява се главно при жени с алергия, които пушат, но може да се срещне и сред мъже. Лечението е оперативно и се препоръчва спиране на цигарите.

По-опасна е другата форма - хроничен хиперпластичен ларингит с кератоза. Представлява предраково заболяване. Среща се главно сред пушачи. Гласните им връзки са неравни, с тебеширен цвят, а при злокачествена дегенерация имат ограничени движения. Лечението е оперативно и се препоръчва задължително спиране на цигарите.

В третия случай - вследствие на неправилно гласообразуване, най-често при певци, телефонистки, учители се образуват т.нар. певчески възли. Те са подобни на мазолчета - едно срещу друго на двете гласни връзки симетрично, и като нараснат, гласът започва да спада. Но дори когато са малки, при остър ларингит възстановяването нагласа е продължително, тъй като възелчетата набъбват.

Те се отстраняват оперативно, но при някои пациенти се налага и консултация с фониатър и фонопед. Фонопедът е специалист педагог, който установява кога става дума за неправилна гласова постановка, а фониатърът е лекар. Основно правило е: липсата на глас повече от 2-3 седмици изисква преглед от специалист.