Проф. Георги Едрев, специалист по уши, нос и гърло Отговаря на въпроса на Мирослава Григорова

Bъв входа на гърлото са разположените небните сливици. В горната му част е третата сливица при децата. По страничните страни са тубарните сливици, а в корена на езика - езичната сливица. В гърлото се кръстосват пътят на храната и на въздуха, а чрез тях инфекциозните причинители (вируси и бактерии) са в пряк контакт с него. Възпалението се нарича фарингит. Вирусите обикновено обхващат цялото гърло, то се зачервява, а като се прибави бактериална инфекция, се развиват гнойни ангини. Тези остри състояния не са подходящи за локално лечение чрез намазване, а се лекуват от специалист.

Местно лечение чрез намазване на лигавицата се използва при хронични фарингити. По този начин се облекчават болките и дискомфортът значително намалява.

Много разпространено е намазването със сода бикарбонат Намокря се показалецът с вода, топва се в содата и после се обтриват венците, небцето, стените на гърлото. Содата като алкален продукт неутрализира киселинните радикали, които се отделят при хронично възпаление в лигавицата на гърлото и по този начин се подпомага възстановяването й.

Допреди години се използваше намазване с нишадър, който има леко стягащо действие върху лигавицата.

Сега по-често се прилагат йодни препарати - йод с глицерин, разредена тинктура, йодасепт.

Различни багрила, използвани в медицината, също се използват за намазване на гърлото. Това са класически химически съединения и с годините са доказали лечебното си въздействие. Спорни остават лечебни продукти, направени от пчелен мед и пчелен клей. Няма сигурност от какви растения е събиран цветният прашец, за да бъде преработен от пчелите до мед, и каква ще е реакцията на организма. Виждал съм тежък алергичен шок при медицинска сестра след накапване на разтвор от пчелен клей в носа. Хората, които препоръчват медолечение на гърлото, са много убедителни в аргументацията, но всеки следва да познава организма си и така да избира лечението.

Много важно е да се знае, че при остри гнойни процеси в гърлото избърсване на налепите, изцеждане на сливиците, масажиране и намазване може да доведе до нахлуване на бактерии и токсини в кръвоносните и лимфните съдове и да се получи сепсис (отравяне на кръвта).

Най-вероятна причина за смъртта на 30-годишната Иванка (дъщерята на Христо Ботев) в началото на миналия век е сепсис от гноен абсцес около сливицата. Затова и най-леките манипулации, които предприемаме, трябва да обсъждаме със специалист.