Изследователи от Великобритания разработват очен тест с изкуствен интелект за откриване на ранни признаци на деменция чрез анализ на сканирането на ретината за биомаркери като промени в кръвоносните съдове, изтъняване на тъканите и амилоидни отлагания, свързани с болестта на Алцхаймер. Проектът NeurEYE, ръководен от екипи от Единбургския университет и Каледонския университет в Глазгоу, има за цел да интегрира тези открития в рутинните очни тестове.

Системата за изкуствен интелект се обучава на почти един милион сканирания на ретината и се сравнява с анонимни данни за пациентите, демографски данни и медицински истории. Подкрепен от сътрудничество с фармацевтични компании като Eisai, Gates Ventures и изследователски институции, проектът е част от по-мащабна инициатива за проучване на инструменти за прогнозиране на риска от деменция с помощта на сканиране на мозъка и анализ на речта.

Ретината, която е тясно свързана с мозъка, предлага неинвазивен начин за оценка на състоянието на мозъка с помощта на обичайното оптично оборудване, което прави ранното откриване достъпно и евтино. Подобни инструменти за прогнозиране биха могли да подобрят сроковете за поставяне на диагноза, да ускорят разработването на лечение и да предложат по-добро наблюдение на когнитивния упадък.

Пенсионираният инженер Дейвид Стийл, чиято майка е преживяла закъсняла диагноза Алцхаймер, вярва, че подобен напредък би могъл да предотврати дългогодишни трудности за семействата чрез по-ранно установяване на връзката между здравето на мозъка и очите, пише БГНЕС.