Проф. Георги Едрев, специалист по уши, нос и гърло. Отговаря на въпроса на Евгения Георгиева.

Терминът “ангина” има гръцки произход и означава стеснение, т.е. подуването на сливиците от острия възпалителен процес води до стесняване на гърлото. Най-често заболяват небните сливици, но може да боледуват и останалите - носогълтачна, езична и други. Обикновено инфекцията се внася чрез вдишвания въздух. Ако тя е бактериална (стрептококи, стафилококи), се развива гнойна ангина. Ако е вирусна (грип, морбили), налице е катарална.

При гнойната ангина сливиците са с гнойни налепи, а при вирусната - зачервени, но без гной и говорим за "зачервено гърло".

Температурата е висока, има болки в мускулите.

Ангината е сезонно заболяване и се появява при колебания на външната температура и влажността. При грипни епидемии също се срещат гнойни ангини от прибавена бактериална инфекция при отслабен имунитет.

От казаното дотук се разбира, че ангината е инфекциозно заболяване, макар че рядко се срещат епидемии.

При кръвни заболявания със злокачествен произход (левкоза, агранулоцитоза) настъпват некрози (стопяване на тъканите) на сливиците и това е лоша прогноза за болестта.

Едностранна некротична ангина се среща и при комбинирана инфекция на бацил (бактерия като пръчица) и спирохета (бактерия с форма на тирбушон), но тя протича леко - за 7-8 дни.

Все пак въпросът към нас е за нетипична гнойна ангина. Такава ангина е изключително рядка. Болният е отпаднал и има налепи без температура за около 10-15 дни. Нарича се абортивна (нетипична) форма. Тя трябва да се прецени внимателно, защото може да става дума за хронично възпалени сливици с периоди на изостряне на процеса.

В редица случаи при ранна операция на сливици в детската възраст остават парчета в областта на корена на езика, които по-късно боледуват като нетипична ангина. Те се покриват с гнойни налепи, болките при преглъщане са силни. В такива случаи е уместно наблюдение. Ако боледуват като хроничен тонзилит, следва да се отстранят.

В други случаи при добро общо състояние се виждат образувания, които наподобяват бодли върху сливиците. Може да се сбъркат с гнойна ангина с нетипично протичане, но всъщност става въпрос за хиперкератоза вследствие на гъбички (лептотрикс). В много случаи при атипичните форми на заболяване на сливиците се препоръчва операция, но това следва да се прецени от специалист и да се обсъди с пациента.