На читателския въпрос отговаря доц. д-р Николай Доганов, началник на Втора гинекологична клиника в "Майчин дом"
Тестовете за бременност се използват за диагноза на ранна бременност. Основният принцип, върху който са изградени съвременните тестове, е реакцията антиген-антитяло. Чрез теста за бременност се открива хормонът ЧХГ (човешки хорионгонадотропин) в урината или серума на бременни жени. Отчитането на повечето уринарни тестове за бременност става чрез отчитане на появата на цветни ивици в прозорчето на касетата - при една ивица тестът е отрицателен, при две - положителен, а при липса на ивици е невалиден. В болнични условия се използват по-точни тестове, които засичат ЧХГ в кръвен серум. По-чувствителните уринарни тестове могат да засекат ЧХГ в урината скоро след поселване на оплодената яйцеклетка в маточната лигавица, което настъпва от 6 до 12 дни след овулацията.
Ако тестът се направи твърде рано, може да даде фалшиво отрицателен резултат.
С напредването на бременността вероятността за това намалява. Когато е налице закъснение в цикъла, вероятността за фалшиво отрицателен резултат е ниска. Неправилната употреба на тестовете, които се продават по аптеките, също може да доведе до фалшиво отрицателен резултат. Фалшиво позитивни резултати може да се наблюдават при употребата на някои медикаменти, при апликация на ЧХГ инжекции при лечението на стерилитет и при някои хормон продуциращи тумори.
Тестовете за бременност не могат да определят дали бременността е вътрематочна или извънматочна. Затова при положителен тест е необходимо да се консултирате с личния си гинеколог.
Коментари