На читателския въпрос отговаря проф. Милена Пенева, ръководител катедра по детска дентална медицина към Факултета по дентална медицина в София, национален консултант по детска дентална медицина

През 1960 г. за първи път след проведени проучвания се заговори за евентуална вреда за здравето на хората от отделящия се бисфенол А от пластмасовите опаковки на храни, чаши, кутии, шишета, биберони и пластмасови играчки.
През 2012 г. FDA в САЩ отне разрешителното за използване на пластмаси, съдържащи бисфенол А, на промишлените производители на бебешки биберони и шишета. В същото време се подчертава, че това се прави не толкова защото има реални доказателства за увреждане на здравето на децата, а в подкрепа на декларираното твърдение на производителите, че повече не използват бисфенол А.
В последните години се заговори и за евентуално влияние на денталните материали върху здравето. По-точно става въпрос за някои композити, използвани за обтурации и силанти, които съдържат бисфенол А.
Бисфенол А (ВРА) може да се намери в композитни материали и уплътнители или като страничен продукт на други съставки, които са се разградили, или като следи от други материали, използвани в производството им. Американската дентална асоциация (АDA) декларира след директна връзка с производителите, че бисфенол не се използва като съставка в денталните материали.
ВРА се използва в производството на други съставки, съдържащи се в много дентални композити - бис-DMA и бис-GMA. Възможно е да се открият следи от бисфенол А в денталните материали, съдържащи тези съставки.
Съществува едно научно проучване, в което изследователят алармира за наличие на повишени количества от бисфенол А в слюнката след поставяне на фотополимерни пломби и от това могат да настъпят здравословни проблеми. След това изследване са проведени редица други прецизирани проучвания от различни колективи, но тези
тревожни
резултати не се
потвърждават
Доказва се, че дори и при използване на композити или силанти, съдържащи следи от бисфенол А, в слюнката може да се открият концентрации от бисфенол А 50  000 пъти по-малки от тези, които могат да доведат до остра реакция на лигавицата в устата. Тези следи се наблюдават през първите 4 часа. След 24 часа не са открити никакви повишени количества. Няма и повишаване на нивата в кръвта. Не съществува нито едно доказателство, че съществува каквото и да е увреждане от дългогодишното прилагане и използване от хората на композитни пломби и силанти. Въпреки това има много композити и силанти, които съдържат други съставки и не отделят никакви следи от бисфенол А и голяма част от професионалистите използват тях. Редица водещи производители декларират, че не използват в състава на произведените от тях материали бисфенол А.
Едновременно с това през 2013 г. Американската дентална асоциация излиза с официален документ, че тези материали не представляват заплаха за здравето нито на децата, нито на възрастните.
Съществуват правила на изработване на пломбите, при които се намалява до минимум отделянето на бисфенол А след поставянето им. Отстранява се повърхностния непълноценно полимеризиран слой, който може да е в състояние да отделя тази съставка, и се промива в продължение на 30 секунди. Това решава проблема. След окончателното полимеризиране на обтурацията няма възможност за освобождаване в устата. Няма възможност за отделянето му при консумация на горещи храни и напитки. Не може да се прави аналогия с отделянето на тази съставка от пластмасовите опаковки и съдове, които се обработват на висока температура или в микровълнови печки. Реална заплаха за здравето трябва да се търси в тях, в околната следа, а не в обтурациите.
Огромен шум се вдигна преди за вредата от амалгамата, но за това също нямаше никакви реални доказателства.
Истеризира се
и въпросът с
флуорната
профилактика,
но благодарение на нея зъбното здраве на хората от редица страни в света рязко се подобри, без да са доказани вреди. Сега на ред са композитите и силантите. Всички професионални организации, както и Световната здравна организация, декларират, че ползата от силантите и композитите за зъбното здраве са доказани и затова ги препоръчват, докато доказателства за вредата им не съществува и първоначалните сигнали не са получили потвърждение. Въпреки това проучванията продължават, задълбочават се и при всяко доказателство ще се реагира адекватно. Засега такова не е получено.
Кои храни са
полезни
за зъбите?
Зъбите са покрити с емайл, който има твърдост, близка до диаманта, и това осигурява здравина, позволяваща ни да консумираме всички видове храна. Развитието на кариес е резултат по-скоро от неправилни хранителни и хигиенни навици, а не толкова от вредна за зъбите храна.
Въпреки това в детството, когато става динамична смяна на зъбите до окончателното им изграждане, е важно да се консумират млечни храни, които осигуряват калция за изграждащите се зъби. Тези храни са в състояние да регулират киселинността, възникваща в зъбната плака след всяко хранене. Те буферират както слюнката, така и зъбната плака. В този смисъл млечните храни и продукти може да се приемат като полезни за зъбите. Това е особено важно за периода на изграждане на зъбите преди пробива им.
Абсурдно е да се атакуват и млякото, и млечните продукти като евентуална заплаха за здравето. Всяко нещо, всяка храна, всяка различна ситуация може да се превърнат в някаква заплаха за здравето на човека. Всеки е загрижен за здравето си, но със страховете ни не бива да се спекулира. Не бива да се преекспонират някакви минимални несигурни данни и да се превръщат в доминиращи общественото мнение догми. Трябва да се подхожда разумно към всяка информация и да се вярва на специалистите. Никой специалист не би действал срещу здравето на хората. Тези, които имат подчертани страхове, трябва да вярват на научните доказателства, а не на съмнителни публикации. За да се прилагат дадени средства и материали в медицината, са провеждани многократни изследвания и когато от тях не са получени никакви реални доказателства за заплаха за здравето, трябва да им се доверим. Би било много вредно за здравето, ако вярваме на случайни източници и пропуснем огромните ползи, които например силантите и композитните материали създават за запазване на зъбите.