В продължение на 9 години мъж се подлага на химиотерапия без да страда от рак.
Според нов медицински доклад доклад 47-годишният Антъни Олсън изобщо не е имал рак. По всяка вероятност лекарят му е поставил грешна диагноза. Изследователската платформа с нестопанска цел ProRepublica съобщава за случая от САЩ.
В началото на 2011 г. д-р Томас Уайнър диагностицира 33-годишния тогава мъж със заболяване на кръвта.
По думите на специалиста той пациентът е с миелодиспластичен синдром, който често е определян като предшественик на рак на кръвта.
"Той ми каза, че без лечение ще бъда мъртъв преди края на годината", споделя Антъни Олсън.
Терапията за мъжа започва в болница „Свети Петър" в американския град Хелена, щата Монтана.
Антъни Олсън прекъсва следването си и се връща при родителите си. Подлага се на химиотерапия четири дни в седмицата.
Кръвопреливане, изтощение, косопад, болка, отчаяние, страх. Мъжът казва на приятелите си, че скоро ще умре. Но това не се случва.
Затова Антъни Олсън смята, че е в добри ръце. Родителите му наричат д-р Уайнър „чудо", посочва "Билд", цитиран от Би Ти Ви.
През 2019 г. друг лекар - д-р. Робърт ЛаКлер, нефролог, е загрижен за високите нива на желязо на Олсън, които са свързани с безбройните кръвопреливания.
Д-р ЛаКлер се обръща към вътрешна комисия в болницата. Агенцията разследва случая на Олсън, както и на други пациенти, и уволнява д-р Уайнър.
Според комисията той е „причинил вреда на пациентите, като е предоставял лечения, които не са били нито клинично доказани, нито необходими".
Когато Олсън научава, че клиниката е уволнила неговия лекар, той е „извън себе си от гняв". Мъжът е убеден, че е загубил блестящ лекар, който му е дал допълнителни години живот.
По това време американецът не знае, че болницата разполага с по-стари тъканни проби, изследвани от независими експерти.
Резултатите показали, че няма признаци на заболяване при Антъни Олсън.
Уайнър отрича всички обвинения. Очаква се след обжалване делото да ще бъде изпратено до Върховния съд на Монтана.
Местният вестник Independent Record посочва, че броят на пациентите, подложени на лечения за рак под ръководството на д-р Уайнър се е увеличил от 12 или 13 на 35 или 40 на ден.
Това има значително финансово въздействие върху лекаря. В допълнение към шестцифрената основна заплата, която получавал в болницата „Свети Петър", той вземал и бонуси въз основа на броя лечения, които е извършвал.
Според ProRepublica болницата е платила на Уайнър повече от 20 милиона долара от 2009 до 2020 г.
Антъни Олсън съди клиниката през 2022 г. Двете страни постигат споразумение извън съда. За размера на обезщетението няма информация.
Мъжът, който сега живее с нов бъбрек, гледа напред. Но понякога се чуди какво е провокирало действията на бившия му лекар. „Правил го е само заради парите ли", пита Олсън.
Коментари