На читателския въпрос отговаря Д-р Камен Данов, Клиника по пропедевтика на вътрешните болести, УМБАЛ "Александровска"
Отстраняването на жлъчния мехур (холецистектомия) нарушава в известна степен координацията между отделите на храносмилателната система. Премахването на жлъчния мехур премахва по механичен начин жлъчните камъни, но не променя състава на отделяния жлъчен сок, т.е. не отпада възможността да се образуват камъни отново. В този случай става дума за образуването на камъни в жлъчните канали. Отстраняването на жлъчния мехур създава и възможност за появата на "връщане" на жлъчен сок към стомаха и дори към хранопровода - т.нар. дуодено-гастрален рефлукс.
10 години след самата операция пациентите трябва да са внимателни за появата на симптоми от страна на дебелото черво - запек, диария, примеси на кръв или слуз в изпражненията. Тези рискове предполагат периодично проследяване на такива пациенти през годините.
Приеманата храна и хранителните навици на пациента оказват влияние върху състоянието на храносмилателната система и организма като цяло. Не се препоръчва (особено в големи количества) прием на мазни храни и свинска мас, шоколад, яйчен жълтък, пикантни подправки, тлъсти меса, спиртни напитки. Неприятни усещания може да предизвикат и напитки като кафето. Препоръчва се прием на пълнозърнести хлябове, растителна храна, салати, плодове, отвари от билки (артишок), нетлъсти риби и меса. Храните трябва да се обработват чрез печене, варене, на пара, не се препоръчва пърженето. След оценка на състоянието на жлъчните пътища може да се препоръча и прием на определени медикаменти за намаляване на риска от усложнения. От значение е и спазването на режим на редовно хранене.Мариела Монева (в средата) стана за малко областен управител на Благоевград в разиграната сценка от протестиращите.
Коментари