Един от всеки петима мъже и една от шест жени ще развият рак преди навършване на 75 г. А за един от осем мъже и една от дванадесет жени във всички възрасти това ще е краят. Стряскащата прогноза прави Световната здравна организация.

Виж тук новите електронни издания в MediaMall - цени от 1,20 до 4,80 лева - вече и с SMS

През следващите 20 г. около 24 милиона души - почти 4 пъти реалното население на България, ще са пациенти на онкологични клиники. Процентътим у нас ще е близък до световния. Специфичното е, че по-често, отколкото в развитите страни, диагнозата се поставя в късните стадии, когато възможностите за лечение намаляват.

Точната причина защо една клетка полудява и става ракова е недокрай изучена. Но според медицината голям процент от онкологичните заболявания са предотвратими. Въпреки широко ширещото се мнение, че те са съдба и човек не може да я избегне. По оптимистични преценки човек може да наклони везните в посока на здравето при всеки втори случай. Песимистите казват, че в наши ръце е намаляването на около 1/3 от рисковете.

Ръкът на гърдата е най-често срещаното онкологично заболяване при българките. На второ място - шийката на матката. При мъжете най-високата заболеваемост е от карцином на дебелото черво и простатата, съобщи д-р Красимир Катерински, началник на Клиниката по образна диагностика в националната онкология.

При злокачествените тумори на млечната жлеза най-силно изразен е генетичният фактор по майчина линия - от майка, баба, леля и т.н. Но например, ако бабата на една жена по бащина линия е имала онкологично заболяване, внучката не е в риск за генетично обусловен рак на гърдата, обясни онкологът. Други фактори, които влияят, са "безразборното взимане на контрацептиви особено при подрастващи, продължителни хормонални терапии, раждането в по-напреднала възраст - след 35 години, но може да има риск и за жени, които не са кърмили".

Ракът на простатата и на панкреаса също имат наследствен компонент и науката вече е разкрила най-честите мутации, които рязко увеличават риска от заболяване. При рака на дебелото черво има значение наследствеността и по майчина, и по бащина линия. Апаратурата е от ключово значение за ефективното лечение и навременната диагностика. Открити навреме, много от онкологичните заболявания са 100% лечими, смята докторът.

5 вредни навика са свързани с 30% от онкозаболяванията


Приблизително 30 на сто от смъртните случаи от рак се дължат на пет риска, свързани със съвременния начин на живот на западния човек. Това са затлъстяването, оскъдните плодове и зеленчуци в менюто, заседналият живот до пълна липсата на физическа активност, пушенето и прекаляването с алкохол. А причиняваните от вируси инфекции са отговорни за около една пета от смъртните случаи от рак, е последната дума на медицината.

През последното десетилетие всяка година 14 милиона души чуват страшната диагноза. У нас ново диагностицираните са около 30 хиляди на всеки 12 месеца.
В световен мащаб пушенето е най-важният рисков фактор за рак - той е причина за над 20% от смъртните случаи при онкологичните диагнози като цяло и 70% от фаталните форми на рак на белия дроб.

С природосъобразен живот човек отдалечева рисковете. Но след определена възраст е важно и да ходи на профилактични прегледи, защото с времето клетките дегенерират и стават по-податливи на въздействие, съветва проф. д-р Веселина Първанова, началник на Клиниката по лъчелечение в столичната онкология. "Ако жените се преглеждат редовно и се взема цитонамазка, ракът на маточната шийка ще бъде в 80% установен в много ранен стадий и само с една малка операция заболяването ще се елиминира." В клиниката годишно се облъчват близо 3000 пациенти.

В зависимост от диагнозата минават лъчетерапия през кожата, брахитерапия - облъчване в самите тъкани чрез малка операция, или комбинация от двете процедури. Новите технологии и уникални методи при простатен карцином например дават възможност да се предпазват съседните здрави тъкани сравнимо с най-прецизните техники на кибернож, томотерапия или облъчване с протони, обяснява онкологът.

Практиката: увеличават се невроендокринните тумори

Увеличаване на пациентите с невроендокринни тумори забелязва доц. д-р Антоанета Цоневска, ръководител на Клиниката по нуклеарна медицина в СБАЛО. С уговорката, че изводът се налага от практиката. Невроендокринните тумори са голяма група неоплазии - карциноидни тумори, дребноклетъчен карцином на белия дроб, медуларен карцином на щитовидната жлеза и др., които тръгват от продуциращите хормони клетки на невроендокринната система.

Ранното установяване е решаващо за лечението не само на тези, но и на всички над 300 вида рак.

Бъдещето е в хибридната диагностика, която е най-топлата тема в нашата област, поясни д-р Цоневска. Хибридните системи за нуклеарно-медицнска диагностика интегрира 2 апарата. Така в едно изследване се използват два напълно различни метода за максимално прецизен образ. Той има значително по-висока разделителна способност, което позволява да се различават нетипични образувания с размери 5-7 милиметра, а понякога и по-малки.