Спешните екипи от години работят на ръба - това е неблагодарна професия. За да я практикуваш, трябва да ти е призвание, коментира говорителят на Спешна помощ Катя Сунгарска за "Денят започва с Георги Любенов" по БНТ. Според нея побоят в първия ден от 2025-а на охранител в Спешна помощ е брутален инцидент.

"Хора искат да напускат - охранителите се събраха и изразиха чувството си на незащитени. Спешна помощ е елемент от националната сигурност на държавата. Трябва работещите там да се чувстват сигурни. А ние виждаме ниска култура на пътя, особено в София, където има голям трафик - никой не си помисля, че той можа да попадне в линейката. От 1 януари атмосферата се усеща като нажежена, но всички приемат това с мълчание и респект.

Вербалната агресия и претенцията започва още с обаждането по телефона. Превръщаме с в общество на претенциите - хората се обаждат, преекспонират, за да дойде екип, имат усещането, че всички са им длъжни. Спешните медици трябва да се отзовават на животозастрашаващи ситуации", обясни емоционално Катя Сунгарска.

И каза, че над 3 млн. км са изминали линейките в София за миналата година.
"Държавна политика е да започнат да работят парамедици в линейките, а продължа в тях да има лекари.

У нас има много бърз достъп да медицина - това ни прави една от малкото държави в света. Спешната помощ навършва 90 г. през декември, тя е втората структурирана спешна помощ в Европа. През 1935-а е създадена с указ на цар Борис Трети, първо е била към пожарната. Тогава Германия търси картофи за изхранване на населението си заради ниска реколта там. Ние им даваме картофи, а те линейки - цялата реколта от Самаков отива в Германия", допълни Сунгарска.