Вещества в праха създават трайна защита и срещу астма

Детство в близките до природата условия на фермерския живот и по-точно излагането на т.нар. фермерски прах (аналог на термина домашен прах) създават защитата срещу астма и като цяло срещу алергии.

Това установи екип от учени от Института по биотехнологии на Фландрия, Белгия, и от университета в Гент. Данните от тяхното проучване публикува в последния си брой научното списание “Сайънс”. Пред изданието учените твърдят, че откритието им е важна стъпка към разработването на ваксина срещу астма. В цял свят това е

най-честото

респираторно

заболяване в

детска възраст

А в рамките на няколко десетилетия всеки втори човек на планетата ще страда от някаква бурна реакция срещу по принцип безопасни неща от околната среда и храната.

В допълнение към причинно-следствената връзка учените открили механизма, който стои зад това.

Въздухът, наситен с естествени за човешката еволюция микроби, създава

пригодност на

дихателните пътища

да реагират спокойно

на домашен прах

и други “дразнители” във въздуха.

Този ефект се създава от протеин, наречен A20, който тялото произвежда при контакт с фермерския прах. Хората, страдащи от алергии и астма, имат дефицит на веществото. Това обяснява защо те реагират толкова бурно на алергени, обясняват биотехнолозите.

Те първо установили този факт при мишки, но след това се убедили, че същият механизъм е валиден и за хората. Учените изследвали със специализирани тестове група от 2000 деца, израснали във ферми, и се оказало, че повечето от тях имат естествена защита от алергии. А тези, които въпреки живота близо до природата все пак

развивали някакви

непоносимости,

се оказали с

генетична мутация, която смущава нормалната изява на протеина A20.

Новата задача на екипа е да установи кое точно вещество във фермерския прах играе защитната роля. Биотехнолозите подозират, че до известна степен отговорът се крие в

ендотоксини, които са

част от клетъчната

стена на специфични

“селски” бактерии

Но допуска, че в процеса на работата ще открият и много други вещества, които допринасят за изработването на своеобразен имунитет срещу алергени. Идеята им е този списък да послужи за основа на създаването на ваксина и нови терапии за лечение на алергии и астма.

Такъв напредък на медицината ще бъде приветстван бурно заради урбанизирането на света. Вече по-голямата част от населението живее в градовете. Затова и няма контакт с микроорганизмите, които са били естествени спътници на човека в дългия му еволюционен път.

Подобни проучвания за генезиса и профилактиката на аларгиите тече и по отношение на пиенето на сурово мляко. Центровете за обществено здраве обаче не пощряват идеята заради големия риск от заразяване с туберкулоза, бруцелоза и други зоонози, които се предават чрез непреварено мляко.