Винаги има трайни ефекти от пушенето на вейп, категоричен е шефът на клиниката по неврология в столичната УМБАЛ "Св. Анна"

През зимата случаите на инсулти зачестяват, много често сред млади хора, а връзка има и мръсният въздух в градовете.

Първата причина е неконтролираното високото кръвно. Това каза в студиото на Нова тв доц. Росен Калпачки, шеф на клиниката по неврология на УМБАЛ "Св. Анна" в София.

"В нашата болница се транспортираха болни почти от цялата страна. Изключително тежки случаи. В момента в интензивното ми отделение има две млади жени с инсулт. През зимата инсултите наистина са повече. Заради температурната разлика, на която подлагаме организма си, смяната между топло и студено. Неестествено топлото и неестествено студеното. Това води на първо място до влошен контрол върху артериалната хипертония, тоест високото кръвно налягане. А високото кръвно налягане е първата причина за инсулта", обясни специалистът.

Не е масова връзката между инсултите и вирусните заболявания, а по-скоро мръсният въздух има огромна връзка с инсулта. Той е рисков фактор за инсулт. Дълголетниците не живеят в градовете, обясни доц. Калпачки.

Неврологът  коментира и случая с починалото след пушене на вейп 14-годишно момче в Плевен. Вейповете атакуват нервната система, но все пак дозата прави отровата. Прекомерната консумация води до загуба на ориентация, получават се халюцинации. Създава се усещането, че всичко можеш, подчерта той.

Трайни ефекти винаги има, предупреди специалистът. Не говорим само във физиологичен аспект. Социалните ефекти са лоши. Оказва се, че социално приемливо е да се взема вейп или нещо друго. Това е проблемът според мен, за да се стигне до подобни трагедии, уточни д-р Калпачки.