Антибиотиците остават най-полезната група лекарства

Когато стане дума за антибиотиците, обикновено около световния ден, посветен на тях, 18 ноември, като подадете микрофона на някой незнаещ, той казва: "Бактериални инфекции се лекуват с антибиотик, вирусни – не." Това стана мантра. Едва ли не антибиотиците са някаква отрова. Вредни. По-полезна група от тях няма. Като бях млад, човечеството бе 3 милиарда, сега е 7 млрд. - благодарение на антибиотиците.

Относно антибиотиците – дават се при грипна инфекция само ако е усложнена с бактерии. Това са 20% от случаите. Никой български лекар няма да изпише антибиотик за вирус. Сигурен съм.

Читателите питат още може ли хронични болести да се активизират след тежко прекарване на грип, може ли да има задъхване и т.н.

Всяка системна вирусна инфекция може да направи това, в което човечеството се втренчи покрай ковид. Засяга се ендотелът на дребните кръвоносни съдове. Включително капилярите, снабдяващи жлезите с вътрешна секреция. След коронавирус е възможно някои от функциите на мозъка да бъдат затруднени. И то за месеци. Като си изкарал грип, възможността да се изостри хронично състояние като хронична белодробна или сърдечна недостатъчност е много сериозна. Съветвам хората при такива симптоми да се обърнат към личния си лекар. Той трябва да прецени дали да се направи функционално изследване на дишането и на сърдечносъдовата система.

Проф. Т. Кантарджиев
СНИМКА: АРХИВ
Проф. Т. Кантарджиев СНИМКА: АРХИВ