Аптеките у нас са 2,5 пъти повече от средното за Европа, но с неравномерно разпределение. Фармацевти предлагат годишен мораториум върху откриването на нови аптеки там, където вече има работещи.
У нас 1 аптека обслужва средно 1806 души, а в европейските страни - по 4450. Но там на аптека се падат средно 2,6 магистър-фармацевти, а у нас - по 1,5. Сравнението показва, че аптеките в България са кръгло 2,5 пъти повече от средното за Европа, но магистър-фармацевтите в тях са почти 2 пъти по-малко. Дори в столицата, където аптеки има “на всеки ъгъл” само 6 осигуряват пълния обем услуги, а има и селища в страната , в които изобщо няма откъде да се купят лекарства. Това стана ясно на представянето на нова интернет платформа www.mapteka.bg с пълната карта на аптеките и дрогериите у нас. Там са интегрирани данни от всички официални регистри и при желание може да се види подробна информация за собствениците на обектите, дали работят с НЗОК, какво е работното им време, денонощни ли са, изготвят ли лекарства по рецепта и т.н.
Освен пълна справка за аптеките и техния вид по населени места платформата предлага и адреса на най-близката аптека в момента, както и маршрут как да се стигне дотам от конкретното място, в което се намира в момента потребителят. Информацията ще се актуализира непрекъснато.
В момента според данните в платформата у нас има 5009 аптеки и дрогерии, като само аптеките са 4197, а магистър-фармацевти в България - общо 6174.
С интегрираните данни в платформата и електронния регистър на аптеките сме готови за електронното здравеопазване, обясни авторът на проекта и главен секретар на Българския фармацевтичен съюз Светослав Крумов.
Според проф. Илко Гетов, председател на организацията, годишен мораториум върху откриването на нови обекти в селища, където вече има аптеки, ще регулира неравномерното разпределение. Според него може да е работещ вариант и "връщане на регулаторната роля на държавата", тъй като продажбата на лекарствата не е обикновена търговска дейност, която естествено се регулира от пазарните механизми, а косвено представлява "достъп до терапия".
Коментари