Събуждали ли сте се сутрин от болка в пръстите на ръцете, китките, глезените? И нещо като с шило върти в тях.

Това е артрит, казва доктор Марияна Желязкова, ревматолог в ДКЦ II в Пловдив.

Eто какво обяснява тя за това заболяване и каква превенция бихме могли да приложим.

Ревматоидният артрит е бавно прогресиращо, рядко с остра проява, хронично заболяване, протичащо на пристъпи и ремисии, което засяга по често жените спрямо мъжете. Засяга всички възрасти с най-честа изява около 35-50 годишна възраст. Честотата му е 1-2% от населението. Оплакванията могат да варират и продължат със седмици и месеци преди да им се обърне внимание. Стремежът на съвременната медицина е да се диагностицира максимално рано заболяването, за да може чрез лечението да се постигне трайна ремисия на заболяването и да се спре инвалидизацията на пациентите.

Кoe причинява ревматоиден артрит?

Не е ясна причината за заболяването. Генетична предразположеност и прекарани през живота ни инфекции могат да доведат до клинична изява на болестта. Хората, които имат родственици с ревматоиден артрит са с по-голям процент вероятност също да развият артрит. Тютюнопушенето е фактор, който може да доведе, както и да засили изявата на артрит. Стресът е също отключващ фактор.
Кои са алармиращите симптоми, характерни за ревматоиден артрит? Възпалението в ставите е причина за симптомите на заболяването. Според тежестта му е и изявата на оплакванията. Най-честите три симптома са:

Болка

Един от най-сигурните симптоми на заболяването е болката. Tя е предимно в сутрешните часове и засяга малките стави (пръстите на ръцете, китките, глезенни стави и малките стави на краката). Артритът засяга няколко на брой стави едновременно,които са разположени симетрично. Например двете китки, кокалчетата на китката и първата сгъвка на пръстите на ръцете, или пръстите на двата крака. Рядко изява на заболяването е само една става.

Скованост

Сковаността е чувството за невъзможност пациентът да свие китките или пръстите на ръцете си сутрин. Необходимостта от раздвижване е повече от 30 мин. Понякога с оплаквания дори до обедните часове

Оток

Третият сигурен симптом за артрит е оток в засегнатите стави.
Други симптоми на заболяването са: зачервяване на засегнатите стави, повишената топлина на засегнатите възпалени стави, обща отпадналост, изразена умора, раздразнителност, безапетитие.

Кога да посетим лекар - ревматолог?

Когато забележите някои от горните симптоми и се съмнявате, че може да има това заболяване е необходимо да се прегледате при лекар - ревматолог. Диагнозата може да бъде поставена на базата на оплакванията на пациента и прегледа при лекар. Ще бъдат назначени допълнителни кръвни изследвания, ехография на стави и рентгенография на засегнатите стави за потвърждаване на диагнозата.
Препоръки за да се предпазим от ревматоиден артрит
Като заболяване с генетична предразположеност не можем да предотвратим напълно възможността от поява на заболяването, но някои промени в живота ни могат да намалят вероятността за появата му. Преустановяване на тютюнопушенето или намаляването му. Поддържане на здравословно телесно тегло. Поддържане на добър мускулен тонус и двигателен режим. Избягване на травми и прекомерната употреба на ставите.

Модифициране на храненето е от изключително значение за редуциране на възможността от поява на артрит, както и по време на лечение на заболяването. Това включва:
Повече зеленчуци, плодове, пълнозърнести храни, кафяв ориз.
Приемане на храни с богато съдържание на Омега 3-риба, маслини, зехтин. Ограничаване на мазни, сладки и прекалено солени храни.